Podatek VAT
Czy próbki należy oznaczać, aby nie podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT?
Skutecznym sposobem promocji produktów jest rozdawanie ich próbek. Istotnych jest jednak kilka kwestii, jak zrozumienie, czym właściwie jest próbka, a czym produkt. Tym samym warto zastanowić się, czy próbki należy oznaczać w celu rozróżnienia. Sprawdź!
1 lutego 2022
KSeF a wybór programu do fakturowania
Przedsiębiorco czy wiesz, że już w styczniu 2022 roku wchodzi w życie rządowy projekt o nazwie Krajowy System e-Faktur?
20 lipca 2022
KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur - co oznacza dla przedsiębiorcy?
KSeF to nowy system dzięki, któremu dokumentowanie obrotu między firmami odbywa się na ogólnopolskiej platformie do przesyłania e-faktur. Sprawdź, na jakie korzyści mogą liczyć przedsiębiorcy wystawiający faktury w KSeF i od kiedy jest obowiązkowy!
20 lipca 2022
Zmiany w stawkach VAT – Ministerstwo Finansów planuje zmiany!
Rada Unii Europejskiej zaktualizowana wykaz towarów oraz usług, wskazując możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT. Czy zmiany w stawkach VAT zostaną wdrożone również w polskim systemie podatkowym? Okazuje się, że tak! Od kiedy zatem wejdą zmiany?
15 maja 2022
Zmiany w VAT wprowadzone w wyniku Polskiego Ładu
Polski Ład zapowiedział rewolucje w systemie podatkowym, która wchodzi w życie już od stycznia 2022 roku. Jakie zmiany w VAT dla przedsiębiorców zostaną wprowadzone na skutek rządowej reformy? Sprawdziliśmy! Przeczytaj artykuł i dowiedź się już dziś!
1 czerwca 2022
Przejście na kwartalne rozliczanie podatków PIT i VAT
Chcąc rozważyć przejście na kwartalne rozliczanie podatków należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat. Dowiedz się, kto może rozliczać się kwartalnie oraz w jaki sposób i w jakich terminach należy powiadomić o zmianie urząd skarbowy!
26 grudnia 2021
Upominki okolicznościowe – opodatkowanie podatkiem VAT i PIT
Przedsiębiorcy z różnych okazji rozdają swoim pracownikom upominki okolicznościowe. Przekazanie ich ma na celu docenienie pracownika. Czy takie prezenty należy uznać za darowiznę, czy też za przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń? Przeczytaj i sprawdź!
13 grudnia 2021
Zakupy zagraniczne bez rozliczenia VAT w Polsce - przykłady
Od zakupów zagranicznych konsumowanych w Polsce podatnicy zazwyczaj mają obowiązek rozliczania podatku w kraju. Są jednak sytuacje kiedy zakupy zagraniczne nie powodują konieczności rozliczenia podatku VAT w Polsce. Dowiedz się więcej z artykułu!
13 grudnia 2021
Kradzież towaru - czy jest dostawą opodatkowaną podatkiem VAT?
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem ryzyka gospodarczego. Kradzież towaru jest z pewnością taką sytuacją w przedsiębiorstwie, która generuje straty. Jak ją traktować w odniesieniu do podatku VAT? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
10 grudnia 2021
Rozliczenie VAT w sklepie internetowym
Prowadzisz sklep internetowy? Sprawdź, kiedy i jak dokonać rejestracji dla potrzeb VAT. Jak złożyć w urzędzie formularz VAT-R? Dowiedz się, kiedy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z VAT. Przeczytaj - Rozliczenie VAT w sklepie internetowym.
6 kwietnia 2022
Opodatkowanie syndyka podatkiem VAT
W prawie restrukturyzacyjnym został uregulowany zawód doradczy restrukturyzacyjnego, który zastąpił dotychczasowy zawód syndyka. W artykule przedstawiamy, czy syndyk może prowadzić działalność oraz czy obowiązkowe jest opodatkowanie syndyka podatkiem VAT.
3 grudnia 2021
Porady dietetyka – czy przysługuje zwolnienie z VAT?
W społeczeństwie coraz więcej osób zaczyna walczyć zo otyłością. Przydatne w tym czasie są porady dietetyka. Ustawa o VAT ściśle określa zasady zwolnienia z VAT. Czy takie usługi dietetyka się zaliczają do zwolnienie z VAT? Czy są jakieś warunki?
2 grudnia 2021
Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) - kto może złożyć wniosek?
Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) jest instytucją, dzięki której podatnicy zyskają ochronę na gruncie VAT (tj. stawki podatku VAT). Czytając nasz artykuł dowiesz się, jak sporządzić wniosek w zakresie WIS oraz jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku!
15 lipca 2022
Obowiązek podatkowy przy pośrednictwie w sprzedaży - kiedy powstaje?
W związku z możliwością otrzymania szybkich dochodów w pośrednictwie sprzedaży, działalność ta staje się coraz bardziej popularna. Trudną kwestią jest natomiast obowiązek podatkowy przy pośrednictwie w sprzedaży. Podatnicy zastanawiają się kiedy powstaje.
18 lipca 2022
Paragon jako dowód księgowy - ujęcie w KPIR i VAT
Przeczytaj artykuł i dowiedz się kiedy można zaksięgować wydatek w KPIR na podstawie paragonu fiskalnego, jakie wymogi formalne powinien spełnić taki dokument ? Kiedy paragon można uznać za fakturę uproszczoną i kiedy konieczny jest numer NIP nabywcy?
15 lipca 2022