0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek VAT

Podatek VAT

Nowy JPK_VAT z deklaracją od października 2020 - sprawdź zmiany!

W ostatnim czasie popularnym tematem staje się nowy JPK_VAT z deklaracją od października 2020 r. W związku z tym w artykule przedstawiamy, jak wyglądają dokonywane w jego ramach rozliczenia podatnika na gruncie VAT – miesięczne, jak również kwartalne.

16 lutego 2022

Podatek VAT

JPK V7M oraz JPK V7K - nowy obowiązek dla podatników VAT

Podatnicy podatku VAT od października 2020 roku zobowiązani są do składania deklaracji podatkowych poprzez nową strukturę JPK. JPK V7M oraz JPK V7K zastępują dotychczasowe deklaracje VAT i JPK VAT. Dowiedz się, jak dostawać się do nowych przepisów!

25 czerwca 2022

Podatek VAT

JPK V7M i V7K – nowa struktura zastąpiła deklarację VAT

Zgodnie z zapowiedziami MF, od 1 października zaczął obowiązywać plik JPK V7M i V7K, który zastąpił dotychczas składaną deklarację VAT oraz plik JPK_VAT. Z jakich elementów składa się nowa struktura? Jakie zmiany zostały wprowadzone? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Podatek VAT

Zwrot podatku VAT - opis przebiegu procedury

W przypadku, gdy podatnik w deklaracji VAT wykaże nadwyżkę podatku VAT naliczonego (zakup) nad podatkiem VAT należnym (sprzedaż) może ubiegać się o zwrot podatku VAT. Jak wygląda procedura zwrotu VAT? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

16 lutego 2022

Podatek VAT

Sprzedaż gruntu przez osobę fizyczną oraz przez przedsiębiorcę a VAT – cz. II

Opodatkowanie podatkiem VAT zbycia gruntu jest zależne od różnych czynników. Jak opodatkować sprzedaż gruntu przez osobę fizyczną, a jak przez przedsiębiorcę, a także jakie wynikają z tego skutki podatkowe. Odpowiedź znajduję się w artykule!

25 czerwca 2022

Podatek VAT

Zakończenie działalności mieszanej - jak dokonać zmiany statusu w VAT?

Przedsiębiorca dokonujący zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i zwolnionej, może zrezygnować z jednej z nich i prowadzić jedynie działalność zwolnioną. Dowiedz się, z dopełnieniem jakich obowiązków związane jest zakończenie działalności mieszanej!

1 listopada 2020

Podatek VAT

Sprzedaż gruntu przez osobę fizyczną oraz przez przedsiębiorcę a VAT – cz. I

Mogą zaistnieć dwie sytuacje przy sprzedaży gruntów - sprzedaż wykonana przez osobę fizyczną lub przez podatnika podatku VAT. Jak rozliczyć sprzedaż gruntu w przypadku tych obu sytuacji. Przeczytaj, a odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

25 czerwca 2022

Podatek VAT

Rezygnacja ze sprzedaży mieszanej – zmiana statusu podatnika

Niekiedy przedsiębiorca prowadzący sprzedaż mieszaną decyduje się z niej zrezygnować i zmienia status na nievatowca. Dowiedz się, jakie konsekwencje niesie ze sobą rezygnacja ze sprzedaży mieszanej oraz jaką deklarację w związku z tym należy złożyć?

29 grudnia 2021

Podatek VAT

Rolnik ryczałtowy a rozliczenie podatku VAT

Rolnik ryczałtowy zwolniony jest z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jednak działalność rolnicza podlega przepisom ustawy o VAT. Dowiedz się, jakie obowiązki podatkowe spoczywają na rolniku ryczałtowym oraz jak powinien rozliczać podatek VAT.

25 czerwca 2022

Podatek VAT

Ulga na złe długi: firma odzyska VAT, nawet gdy dłużnik się likwiduje

Przedsiębiorcy, którzy dokonali sprzedaż i zapłacili podatek należny, a od nabywcy nie otrzymali należności, mogą skorzystać z ulgi na złe długi. Czy ulga na złe długi przysługuje, kiedy dłużnik likwiduje działalność. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce!

25 czerwca 2022

Podatek VAT

Koszty przy sprzedaży mieszanej - rozliczenie podatkowe

Prowadzisz działalność opartą na sprzedaży mieszanej, czyli zarówno z zakresu czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych? Czy wiesz, w jaki sposób należy rozliczać koszty przy sprzedaży mieszanej i kiedy nie wylicza się proporcji sprzedaży? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Podatek VAT

Bon jednego przeznaczenia - opodatkowanie na gruncie VAT

Bony są popularną formą zachęcania klientów do zakupu towarów lub usług. Należy jednak pamiętać, że trzeba je także odpowiednio opodatkować. Sprawdź, jak prawidłowo należy opodatkować bon jednego przeznaczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami!

25 czerwca 2022

Podatek VAT

VAT przy sprzedaży wysyłkowej za granicę - jak opodatkować?

Mimo, że sprzedaż wysyłkowa poza granice kraju wiąże się z większą ilością formalności, to część podatników decyduje się na nią ze względu na niższą stawkę podatku VAT. Dowiedz się, jak wygląda opodatkowanie VAT przy sprzedaży wysyłkowej za granicę!

30 stycznia 2022

Podatek VAT

Usługi remontowo - budowlane świadczone na terytorium UE a limit zwolnienia z VAT

Polscy przedsiębiorcy świadczą usługi remontowo-budowlane na rzecz kontrahentów z innych krajów UE. Mogą oni korzystać ze zwolnienia z VAT. Limit zwolnienia z VAT wynosi 200 tys. zł. Czy sprzedaż na rzecz kontrahentów z UE wliczana jest do tego limitu?

25 czerwca 2022

Podatek VAT

Usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – rozliczenie VAT

W ostatnich latach popularny stał się outsourcing między firmami w tym usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy i jakie stawki podatkowe zastosować do takiej usługi. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

25 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów