0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek VAT

Podatek VAT

Obowiązek podatkowy przy imporcie usług najmu

Powstanie obowiązku podatkowego w usługach najmu następuje w momencie wystawienia faktury. Jednak jak prawidłowo określić obowiązek podatkowy przy imporcie usług najmu? Czy podatnik ma obowiązek opodatkowania zaliczki na poczet usług najmu?

10 czerwca 2021

Podatek VAT

Obowiązek podatkowy w usługach najmu - kiedy powstaje?

Moment podatkowy w VAT powstaje w zależności od rodzaju wykonywanych usług. Dla usług najmu znacząca jest tu data wystawienia faktury oraz moment otrzymania zaliczki. Dowiedz się, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach najmu!

30 maja 2022

Podatek VAT

Odwrotne obciążenie w usługach budowlanych - jak rozliczyć?

Mechanizm odwrotnego obciążenia stosowany jest między innymi w usługach budowlanych. Dowiedz się, jakie informacje zawiera faktura dokumentująca taką transakcje oraz jak prawidłowo rozliczyć odwrotne obciążenie w usługach budowlanych gruncie podatku VAT!

23 października 2020

Podatek VAT

Faktura korygująca przychodowa i kosztowa - rozliczenie na gruncie VAT

Zdarza się, że błędnie wystawiona faktura trafi już do kontrahenta i nie można jej anulować. W tej sytuacji konieczne będzie wystawienie specyficznego dokumentu jakim jest faktura korygująca. Poznaj sposób rozliczenia faktury korygującej pod względem VAT.

6 maja 2022

Podatek VAT

Udokumentowanie transakcji zakupu pojazdu - co warto wiedzieć!

Zakupu samochodu do przedsiębiorstwa można dokonać za pomocą gotówki, korzystając z kredytu, bądź skorzystać z leasingu operacyjnego lub finansowego. Przeczytaj i sprawdź, jak udokumentowanie transakcji zakupu pojazdu wpłynie na odliczenie podatku VAT!

13 marca 2021

Podatek VAT

Koszty usunięcia usterek w ramach gwarancji - jak rozliczyć podatek VAT?

Zdarza się, że pomimo objęcia towaru gwarancją, jego naprawa nie spełnia oczekiwań kupującego. Czy zatem powinien on dochodzić zwrotu kosztów za naprawę towaru na własną rękę? Dowiedz się, jak na gruncie podatku VAT rozliczyć koszty usunięcia usterek.

15 listopada 2019

Podatek VAT

Artykuły spożywcze dla pracowników a prawo do odliczenia podatku VAT

Przedsiębiorcy często kupują artykuły spożywcze dla pracowników, aby poprawić jakość pracy w firmie. Jeśli nie jest to obowiązkiem podatnika a wyłącznie dobrą wolą to czy wówczas od zakupu artykułów spożywczych przysługuje odliczenie podatku VAT? Sprawdź!

31 sierpnia 2021

Podatek VAT

Komornik sądowy – jak opodatkowane są egzekucje komornicze?

Komornik sądowy - czy jest podatnikiem VAT? Kiedy w wypadku komorników powstaje obowiązek podatkowy oraz jaka jest jego podstawa opodatkowania? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o podatkach regulowanych przez komorników sądowych.

8 marca 2022

Podatek VAT

Nowa procedura MOSS - zasady rozliczenia VAT

Procedura MOSS stanowi uproszczenie dla części przedsiębiorców, dzięki której nie mają oni obowiązku rejestracji dla celów VAT w każdym kraju świadczenia usług. Sprawdź, jak wyglądają zasady rozliczenia VAT przy wykorzystaniu nowej procedury MOSS!

10 kwietnia 2021

Podatek VAT

System VAT marża - sprzedaż towarów używanych

System VAT marża - czym jest i na czym polega? Jakie możliwości daje system VAT marża? Jakie są ograniczenia systemu VAT marża? Czy system VAT marża dotyczy wszelkiego używanego asortymentu? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej!

1 kwietnia 2022

Podatek VAT

Przedłużenie gwarancji na sprzedawany towar a podatek VAT

Niejednokrotnie sprzedawcy w celu zdobycia szerszego grona klientów, przedłużają gwarancję na towar. Jednak czynność ta ma charakter usługowy, w związku z czym przedłużenie gwarancji na sprzedawany towar należy rozliczyć na gruncie podatku VAT.

25 czerwca 2022

Podatek VAT

Usługa konserwacji i przeglądu instalacji w budynku a obniżona stawka VAT

Usługi dotyczące budynków objętych społecznym programem mieszkaniowym mogą korzystać z preferencyjnej 8% stawki podatku VAT. Czy w związku z tym usługa konserwacji i przeglądu instalacji w budynku także może zostać opodatkowana tą obniżoną stawką podatku?

21 maja 2022

Podatek VAT

Metodyka oceny należytej staranności - na czym polega?

W celu zachowania należytej staranności VAT, podatnik powinien dokonać czynności sprawdzających przed nawiązaniem współpracy z kontrahentem. Pomocna w tym jest metodyka oceny należytej staranności Ministerstwa Finansów. Co zawiera i kogo dotyczy? Sprawdź!

27 marca 2020

Podatek VAT

Zakup od oszusta a podatek VAT - wszystko co warto wiedzieć

Czy wiesz, jak zachować należytą staranność dokonując zakupów od nieznanych kontrahentów? Sprawdź, jakie wątpliwości w kwestii takiej jak zakup od oszusta a podatek VAT mają przedsiębiorcy i jakie jest stanowisko fiskusa w tej sprawie! Dowiedz się więcej!

29 kwietnia 2019

Podatek VAT

Korekta VAT naliczonego a wybór lub rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego

W jakich sytuacjach możliwa jest korekta VAT naliczonego? Jakie są reguły dokonywania korekty VAT w związku z rezygnacją lub wyborem zwolnienia podmiotowego? Jak wygląda korekta VAT od środków trwałych, a jak od wyposażenia. Czy obowiązują te same zasady?

19 kwietnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów