Podatek VAT
Funkcjonowanie zaliczki i zadatku w praktyce - część I
Czy funkcjonowanie zaliczki i zadatku zawsze wygląda tak samo zarówno na gruncie podatku dochodowego jak i podatku VAT? Jaki wpływ na fakturę zaliczkową z lat ubiegłych ma faktura korygująca w przypadku gdy minął już termin przedawnienia VAT? Sprawdź!
17 maja 2021
Sprzedaż towarów z odwrotnym obciążeniem - rozliczenie
Sprzedaż towarów z odwrotnym obciążeniem nie powoduje konieczności naliczenia podatku przez sprzedawcę. Sprawdź, jakie obowiązki u sprzedawcy i nabywcy powoduje tego typu transakcja. Dowiedz się, jak wygląda prawidłowe dokumentowanie i rozliczenie!
25 czerwca 2022
Sprzedaż lokalu użytkowego wraz z prawem użytkowania wieczystego a VAT
Sprzedaż lokalu użytkowego wraz z prawem użytkowania wieczystego w niektórych warunkach podlega zwolnieniu z podatku. Dowiedz się, o jakich przypadkach mowa oraz kiedy zobowiązany jesteś do opodatkowania transakcji sprzedaży lokalu użytkowego!
17 stycznia 2022
Rejestracja do celów VAT wstecz - czy jest możliwa?
Rozpocząłeś działalność gospodarczą i zapomniałeś przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej podatkiem VAT złożyć formularz VAT-R i dokonać rejestracji? Artykuł podpowie Ci kiedy rejestracja do celów VAT wstecz jest możliwa i jak jej dokonać.
17 stycznia 2022
Sprzedaż komisowa a obowiązek podatkowy w podatku VAT
Podatnik decydujący się na zbycie samochodu może dokonać sprzedaży sam lub w ramach komisu. Co do zasady sprzedaż komisowa polega na przekazaniu pojazdu komisantowi, który dokonuje jego sprzedaży. Jak wygląda sprzedaż za pośrednictwem komisu? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Opodatkowanie usług budowlanych świadczonych dla nievatowców - zasady
Przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane dokonują ich opodatkowania w ramach procedury odwrotnego obciążenia. Procedura ta ma głównie zastosowanie dla podatników VAT czynnych. Jak wygląda opodatkowanie usług budowlanych świadczonych dla nievatowców?
17 stycznia 2022
Powrót na zwolnienie z VAT w trakcie roku
Czynny podatnik VAT ma możliwość powrotu do zwolnienia z VAT, jeśli spełni określone warunki. Jednak czy powrót do zwolnienia z VAT wpływa na podatek VAT i podatek dochodowy? Dowiedz się więcej, jak ponownie uzyskać zwolnienie z VAT! Wyjaśniamy!
17 stycznia 2022
Przywrócenie sprzedawcy statusu czynnego podatnika VAT a prawo do odliczenia
W sytuacji gdy nastąpi przywrócenie sprzedawcy statusu czynnego podatnika VAT będę mogła odliczyć podatek VAT od jego niego faktury?
17 stycznia 2022
Faktura VAT marża - jak ją prawidłowo wystawić?
Czy wiesz, czym jest procedura marży? W jakich sytuacjach wystawiana jest faktura VAT marża oraz jakie elementy powinna zawierać? Czy z kolei otrzymana faktura VAT marża uprawnia do odliczenia podatku VAT po stronie nabywcy? Przeczytaj i sprawdź!
25 czerwca 2022
Korzyści stosowania split payment, czyli zalety podzielonej płatności
Od 1 lipca 2018. wprowadzono split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, który odnosi się do sposobu rozliczania płatności z wykorzystaniem stworzonego w tym celu rachunku VAT. Dowiedz się, jakie są korzyści stosowania split payment!
25 czerwca 2022
Faktura VAT marża a towary używane - jak ustalić cenę nabycia?
Faktura VAT marża to szczególny rodzaj faktury i można ją wystawić tylko w wyjątkowych sytuacjach. Podatek VAT obliczany jest na podstawie ustalonej marży. Czy wiesz, jak ją obliczyć? Jak ustalić cenę nabycia na fakturze? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
18 lipca 2022
Stosowanie split payment, czyli wady i zalety podzielonej płatności
Od 1 lipca 2018 r. przedsiębiorcy mogą dokonywać płatności za pomocą mechanizmu podzielonej płatności. Czy stosowanie split payment jest korzystne z punktu widzenia przedsiębiorcy i jakie ciążą na nim obowiązki z tym związane? Przeczytaj i dowiedz się!
17 stycznia 2022
Opodatkowanie usług transportowych świadczonych w kraju i za granicą
Przedsiębiorcy świadczący usługi transportowe, często dokonują ich na rzecz zarówno krajowych, jak i zagranicznych nabywców. Sprawdź, w jakich szczególnych przypadkach opodatkowanie usług transportowych może różnić się stosowaną stawką podatku VAT!
25 czerwca 2022
Udostępnianie pracowników budowlanych a odwrotne obciążenie
Często firmy w branży budowlanej z powodu małej ilości zleceń, chcąc utrzymać wykwalifikowanych specjalistów, decydują się na ich udostępnienie innym podmiotom. Czy udostępnianie pracowników budowlanych polega odwrotnemu obciążeniu? Sprawdź!
15 listopada 2019
Czym jest WDT - definicja i przykłady
Czym jest WDT i jak go scharakteryzować? Czy każda sprzedaż towarów poza granice kraju jest zaliczana do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów? Kiedy można zastosować stawkę 0%? Przeczytaj artykuł i zdobądź odpowiedzi na te i inne pytania!
15 kwietnia 2021