Transakcje zagraniczne
Czy można opodatkować wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodów zabytkowych stawką 8%?
Kupno zabytkowych samochodów to inwestycja. Podatnicy coraz częściej decydują się takie samochody kupować, rekonstruować, by następnie sprzedać. Warto zastanowić się, czy można opodatkować wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodów zabytkowych stawką 8%?
29 października 2021
Podatek VAT przy imporcie z Chin - jak rozliczyć?
Przedsiębiorcy wielokrotnie dokonują zakupu towarów od kontrahentów spoza UE. Odprawa celna może się odbywać na terenie Polski lub w innym państwie unijnym. Dowiedz się, jak rozliczać podatek VAT przy imporcie z Chin w zależności od kraju odprawy!
28 stycznia 2022
Unijna procedura VAT OSS stosowana przez pośredników
Przedsiębiorca mający zamiar skorzystać z procedury VAT OSS, musi zarejestrować się tylko w jednym państwie członkowskim. To duże ułatwienie wprowadzone przez ustawodawcę w e-commerce. Jak wygląda to z perspektywy pośrednika? Przeczytaj artykuł!
25 czerwca 2022
Sprzedaż na odległość towarów importowanych z państw trzecich
Sprzedaż na odległość towarów importowanych czyli SOTI jest to przepisy tzw. pakietu e-commerce. Aby zaistniało SOTI musi nastąpić transport towarów z państwa trzeciego do państwa z krajów UE. Przeczytaj i sprawdź jakie zmiany zaszły!
13 lutego 2022
Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż na odległość w JPK V7
Prowadząc działalność gospodarczą, podatnik nie musi ograniczać się wyłącznie do sprzedaży na rynku krajowym. Jak powinna być przez niego oznaczona wewnątrzwspólnotowa sprzedaż na odległość w JPK? Jak to będzie wyglądało w przyszłym roku? Sprawdź!
10 lutego 2022
Sprzedaż na odległość towarów importowanych z państw trzecich w praktyce
SOTI, czyli sprzedaż na odległość towarów importowanych z terytoriów trzecich lub państw trzecich oznacza dostawy towarów wysłanych lub transportowanych przez dostawcę lub na jego rzecz. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym jest to w praktyce!
16 kwietnia 2022
Import towaru do kraju UE i przemieszczenie do Polski – skutki w VAT
Import towaru do kraju UE to nic innego jak wwiezienie go z państwa trzeciego (czyli spoza wspólnoty europejskiej) na teren któregokolwiek państwa w UE. Jak polski przedsiębiorca powinien rozliczyć taką transakcję na gruncie podatku VAT? Sprawdź!
1 czerwca 2022
Procedura MOSS - jak przebiega u podatnika zwolnionego z VAT?
Wraz z wprowadzonymi zmianami procedura MOSS jest teraz także dostępna, gdy usługi TNE dla osób prywatnych z innych krajów UE świadczone są przez podatnika zwolnionego w Polsce z VAT. Dowiedz się, jak względem MOSS określić miejsce świadczenia usługi TNE!
17 stycznia 2022
Funkcjonowanie magazynu call-of stock od stycznia 2020 roku
Zmiany ustawy o VAT obejmujące handel transgraniczny mają na celu wdrożenie ułatwień i zasad korzystania z magazynów konsygnacyjnych wyodrębnionych przez polskich podatników VAT UE. Poznaj funkcjonowanie magazynu call-of stock obowiązujące od 2020 roku!
3 października 2021
Import towarów a oznaczenia w pliku JPK_V7
Import towarów ma miejsce, gdy następuje przywóz towaru z kraju poza Unii Europejskiej na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Jakie oznaczenia należy stosować przy imporcie towarów w pliku JPK_V7? Dowiedz się więcej na ten temat!
18 lipca 2022
Jak opodatkować usługi elektroniczne dla klienta w USA?
Przedsiębiorcy świadczący usługi elektroniczne muszą zwracać szczególną uwagę na moment i miejsce opodatkowania takich usług. Dowiedz się, jak we właściwy sposób należy ująć usługi elektroniczne w rejestrze sprzedaży VAT oraz deklaracji VAT-7/7K!
13 czerwca 2022
Utrata stawki 0% przy WDT vs. swoboda decyzyjności Naczelnika Urzędu Skarbowego
WDT, czyli Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towaru to eksport na terenie państw Unii Europejskiej. Transakcja WNT może być opodatkowana stawką 0%. Czy jest możliwa utrata stawki 0% przy WDT? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
16 listopada 2021
Transakcje z Wielką Brytanią – zmiana z WDT na eksport towarów
Po Brexicie transakcje z Wielką Brytanią zmieniły swój charakter. Dostawa towarów do tego kraju nie jest już wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT) tylko eksportem towarów. Dowiedz się co wiąże się z tą zmianą i jak rozliczać takie transakcje!
5 lutego 2022
Rozliczenie podatku od dochodów z zagranicy a unikanie podwójnego opodatkowania dochodu
Rozliczenie podatku od dochodów z zagranicy, które zostały uzyskane z kraju bez zawartej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Dowiedz się z artykułu, jak polski podatnik ma rozliczyć dane dochody w podatkach dochodowych na terytorium RP.
25 czerwca 2022
Transfer środków pieniężnych na zagraniczny rachunek bankowy a podatek
Gromadzenie oszczędności na zagranicznych kontach bankowych jest popularnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach. Jednak czy transfer środków pieniężnych na zagraniczny rachunek bankowy oznacza powstanie obowiązku podatkowego? Wyjaśniamy w artykule!
25 czerwca 2022