Serwis Prawny
Czy blog firmowy musi mieć regulamin i politykę prywatności?
Blog firmowy to rozwiązanie, które wspomaga pozycjonowanie strony internetowej. Jaką charakterystykę może posiadać blog przedsiębiorstwa? Czy musi on posiadać regulamin i politykę prywatności? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
14 października 2024
Rekompensata za opóźnienie w płatności – nowe orzeczenie TSUE
Rekompensata za opóźnienie w płatności została omówiona w kontekście wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. w sprawie C-279/23. Wyrok ten ma wpływ na zasady jej przyznawania oraz na praktyczne konsekwencje, jakie wynikają z opóźnień w płatnościach. Sprawdź!
11 października 2024
Odmowa przyjęcia faktury przez kontrahenta – co zrobić?
Odmowa przyjęcia faktury przez kontrahenta może prowadzić do komplikacji w rozliczeniach podatkowych i finansowych. Warto wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji, aby uniknąć problemów i skutecznie rozwiązać spór z kontrahentem. Przeczytaj i sprawdź!
11 października 2024
Umowa użyczenia a umowa najmu – kluczowe różnice i zastosowanie
Umowa użyczenia a umowa najmu to dwa różne rodzaje umów cywilnoprawnych, które mimo podobieństw różnią się prawami i obowiązkami stron. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są różnice między tymi umowami oraz jakie przepisy regulują ich stosowanie.
10 października 2024
Czy można używać logo innej firmy w swojej reklamie?
Wykorzystywanie logo innej firmy powinno co do zasady odbywać się za zgodą tego podmiotu. Kiedy można mówić o nieuczciwej konkurencji jeśli chodzi o korzystanie z cudzego logo? Jakie roszczenia przysługują przeciw naruszającemu? Przeczytaj!
10 października 2024
Układ restrukturyzacyjny a skutki braku jego przyjęcia w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Układ restrukturyzacyjny daje nadzieję na zapobiegnięcie upadłości. Jego głównym zamierzeniem jest umożliwienie przedsiębiorcy regulacji istniejących już zobowiązań finansowych bez straty dla funkcjonującej działalności gospodarczej. Przeczytaj i sprawdź!
9 października 2024
Roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu
Służebność przesyłu to jedna z trzech podstawowych rodzajów służebności. Ma ona na celu uregulowanie sposobu korzystania przez przedsiębiorców z nieruchomości należących do innych podmiotów. O tym jak wygląda ustanowienie służebności przesyłu w artykule!
9 października 2024
Czy zastrzeżenie numeru PESEL jest potrzebne przedsiębiorcom?
Zastrzeżenie numeru PESEL jest od pewnego czasu możliwe. Ta inicjatywa ma na celu zmniejszenie liczby oszustw o charakterze finansowym oraz jest przydatna dla osób, które nie posiadają działalności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
8 października 2024
Kto może świadczyć usługi prawnicze? - rodzaje zawodów prawniczych
W Polsce możemy spotkać się z różnymi rodzajami zawodów prawniczych. Każdy ma własną charakterystykę i kompetencje do zajęcia się konkretnymi sprawami. Kto zatem może świadczyć usługi prawnicze w Polsce? Przeczytaj i dowiedz się!
8 października 2024
Reklamacja jedzenia - czy konsument ma do niej prawo?
Reklamacja jedzenia jest możliwa, choć często konsumenci nie są świadomi swoich praw. Wbrew popularnemu przekonaniu, produkty spożywcze, zarówno paczkowane, jak i sprzedawane luzem, mogą podlegać reklamacji, jeśli okażą się wadliwe. Sprawdź!
7 października 2024
Uzasadnienie odwołania - czy odwołanie zawsze musi je zawierać?
Dzięki dwuinstancyjności postępowania jest możliwość wniesienia odwołania od zapadłego rozstrzygnięcia sądowego lub administracyjnego. Czy konieczne jest wtedy dokładne uzasadnienie odwołania przez odwołującego się? Przeczytaj i dowiedz się!
7 października 2024
Prawa autorskie a B2B - jak je przenieść i nie wpaść w pułapkę?
Prawa autorskie a B2B są bardzo aktualnymi zagadnieniami w obrębie wielu branż. Ich przeniesienie to istotne zagadnienie, na które należy zwrócić uwagę, w wielu branżach, a szczególnie w branży IT. Przeczytaj artykuł i sprawdź!
4 października 2024
Zarządzenie a uchwała - jakie są między nimi różnice?
W instytucjach prywatnych oraz publicznych, jak i zakładach pracy, czy spółkach są codziennie podejmowane decyzje na poziomie różnych szczebli. Czy wiesz, czym się różni zarządzenie, a uchwała? Sprawdź kiedy, która z tych form ma zastosowanie!
4 października 2024
Analiza ryzyka spółki – jak ją przeprowadzić?
Analiza ryzyka spółki pozwala zidentyfikować i ocenić potencjalne zagrożenia, wpływające na działalność firmy. Jakie są korzyści z jej przeprowadzenia? W jaki sposób przeprowadzić ją w spółce? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
3 października 2024
Spadkobranie po przedsiębiorcy - kto i kiedy dziedziczy oraz na jakich warunkach?
Śmierć przedsiębiorcy powoduje szereg czynności i konsekwencji prawnych. Czy po śmierci przedsiębiorcy, jego działalność gospodarcza może dalej funkcjonować? Jak wygląda spadkobranie po przedsiębiorcy? Przeczytaj artykuł, aby znaleźć odpowiedź!
3 października 2024