Serwis Prawny
Dyrektywa platformowa - zasady pracy za pośrednictwem platform cyfrowych
Dyrektywa platformowa wprowadza nowe zasady dotyczące pracy za pośrednictwem platform cyfrowych. Dowiedz się, jakie prawa i obowiązki mają pracownicy oraz przedsiębiorcy, których dotyczy Dyrektywa platformowa i jak wpłynie ona na rynek pracy cyfrowej!
17 kwietnia 2025
Odszkodowanie za wypowiedzenie umowy przed terminem przez abonenta - czy przedsiębiorca telekomunikacyjny ma do niego prawo?
Odszkodowanie za wypowiedzenie umowy przed terminem przez abonenta może wywołać szkodę u przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne. Sprawdź, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby dochodzenie odszkodowania było możliwe!
17 kwietnia 2025
Sprzedaż w Internecie - jak zadbać o bezpieczeństwo produktów sprzedawanych w Internecie?
Sprzedaż w Internecie wiąże się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa oferowanych produktów. Sprawdź, jak chronić konsumentów, spełniać wymagania prawne i budować zaufanie klientów, prowadząc zgodną z przepisami sprzedaż w Internecie.
16 kwietnia 2025
Dział spadku w przypadku śmierci spadkobiercy
Dział spadku to element dziedziczenia, który ma za zadanie podzielić majątek spadkowy między spadkobierców. Co w przypadku, gdy w trakcie postępowania o dział spadku jeden ze spadkobierców umiera? Czy w jego miejsce wchodzą jego spadkobiercy? Sprawdź!
15 kwietnia 2025
Umowa przedwstępna - skutki zawarcia umowy i możliwości egzekwowania zawarcia umowy przyrzeczonej
Umowa przedwstępna to narzędzie zabezpieczające interesy stron przed zawarciem umowy przyrzeczonej. Sprawdź, jak skutecznie egzekwować zobowiązania wynikające z umowy przedwstępnej, jakie kroki można podjąć i jakie roszczenia przysługują stronie.
15 kwietnia 2025
Czy know how firmy zawsze jest tajemnicą przedsiębiorstwa?
Know how to wiedza, możliwa do wykorzystania w działalności gospodarczej. Czy know how firmy stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa? Co może być poufną informacją gospodarczą? Co na ten temat mówią przepisy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
15 kwietnia 2025
Wspólnicy i organy w spółkach prawa handlowego - prawa i obowiązki
Organy w spółkach prawa handlowego pełnią kluczową rolę w zarządzaniu i nadzorze nad działalnością spółki. Poznaj prawa i obowiązki wspólników, zarządu oraz rady nadzorczej, a także zasady ich współdziałania w ramach struktur spółek handlowych.
14 kwietnia 2025
Zdalne przesłuchanie świadka a pisemne przesłuchanie świadka w sądzie
Zdalne przesłuchanie świadka to rozwiązanie stosowane w szczególnych sytuacjach, np. ze względu na bezpieczeństwo lub stan zdrowia. Dowiedz się, kiedy zdalne przesłuchanie świadka jest możliwe i jakie warunki muszą zostać spełnione.
14 kwietnia 2025
Oświadczenie nowego wspólnika o przystąpieniu do spółki – wzór z omówieniem
Oświadczenie nowego wspólnika o przystąpieniu do spółki to istotny element formalny, który pozwala na skuteczne dołączenie do spółki. Dowiedz się, jakie elementy powinno zawierać oświadczenie nowego wspólnika o przystąpieniu do spółki i jak je sporządzić.
11 kwietnia 2025
Powierzchnia użytkowa budynku - od czego zależy sposób jej wyliczenia?
Powierzchnia użytkowa budynku to istotny wskaźnik w procesie projektowania, sprzedaży i wynajmu nieruchomości. W artykule wyjaśniamy, czym jest powierzchnia użytkowa budynku, jakie pomieszczenia się do niej zaliczają i jak poprawnie ją obliczyć.
11 kwietnia 2025
Kredyt hipoteczny a utrata domu rodzinnego
Kredyt hipoteczny może być dużym wsparciem, ale co się dzieje, gdy nie możemy spłacić rat? Artykuł omawia sytuacje opóźnień w spłacie. Czy w takiej sytuacji można uchronić się od straty domu? Przeczytaj więcej, aby dowiedzieć się, jakie masz prawa!
11 kwietnia 2025
Fundacja rodzinna a prawo podpisywania umów
Sprawdź czy fundacja rodzinna może podpisywać umowy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kto może skutecznie reprezentować fundację rodzinną, jakie zasady obowiązują przy zawieraniu umów oraz jakie konsekwencje niesie brak właściwej reprezentacji.
10 kwietnia 2025
Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony a opłata za czynsz
Właściciele mieszkań często decydują się na ich wynajęcie w celu uzyskiwania stałego zysku, czyli czynszu opłacanego przez najemcę. Co zrobić w sytuacji kiedy najemca składa wypowiedzenie umowy najmu na czas określony przed upływem terminu?
10 kwietnia 2025
Odwołanie od orzeczenia KIO - jak przebiega postępowanie?
Odwołanie od orzeczenia KIO to istotny element systemu zamówień publicznych. W artykule wyjaśniamy, jak przebiega postępowanie odwoławcze, jakie są etapy procedury i na co warto zwrócić uwagę, składając odwołanie od orzeczenia KIO.
9 kwietnia 2025
Rejestr zabytków – kiedy można wykreślić budynek?
Budynek spełniający kryteria z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami może zostać wpisany do rejestru zabytków. Sprawdź czym jest rejestr zabytków i z czym wiąże się wpisanie budynku do tego rejestru. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
9 kwietnia 2025