Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawa konsumenta

Wynajem mieszkania na kredyt – czy dalej mamy do czynienia z konsumentem?

Kredyt hipoteczny to w wielu przypadkach jedyna możliwość na zakup mieszkania. Stale rosnące ceny za metr wielokrotnie przekraczają zdolność kredytową zainteresowanych. Czy możliwy jest wynajem mieszkania na kredyt? Sprawdź w artykule!

14 lutego 2025

Prawa konsumenta

Prawo do informacji – obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec konsumenta

Przepisy prawa gwarantują konsumentowi ochronę, aby zabezpieczyć jego interesy w transakcjach dokonywanych z przedsiębiorcami. W związku z tym, prawo przewiduje m.in. obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec konsumenta. Sprawdź na czym on polega!

13 lutego 2025

Prawa konsumenta

Ubezpieczenie OC – co nowego wprowadza ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych posiadaczy pojazdów?

Ubezpieczenie OC pojazdu to ustawowy obowiązek każdego posiadacza samochodu. Nowe zmiany przepisów wprowadzają kilka nowych rozwiązań, między innymi definicję "ruchu pojazdu". Omawiamy tę kwestię w artykule na ten temat. Sprawdź!

13 lutego 2025

Windykacja

Zajęcie wynagrodzenia z umowy zlecenia przez komornika

Sporo osób pracuje na umowach cywilnoprawnych. Jeśli mają długi, może mieć miejsce zajęcie wynagrodzenia z umowy zlecenia przez komornika. Dotyczy ono 100% wynagrodzenia. Można jednak zmniejszyć to zajęcie o połowę. Przeczytaj artykuł i sprawdź to!

12 lutego 2025

Prawa konsumenta

Skarga na dewelopera do UOKiK - czy to sposób na naruszenia wobec konsumenta?

Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego wymaga zawarcia odpowiedniej umowy z deweloperem. Jednak nie w każdym przypadku deweloper okazuje się uczciwy, Jak skarga na dewelopera do UOKiK może pomóc konsumentowi w ochronie jego praw? Przeczytaj i sprawdź!

12 lutego 2025

Prawo gospodarcze

Umowa przedwstępna – czym się różni od listu intencyjnego?

Umowa przedwstępna i list intencyjny to dwa różne dokumenty. Umowa przedwstępna zobowiązuje do zawarcia umowy, a list intencyjny wyraża intencje bez zobowiązań prawnych. Jaka powinna być forma zawarcia dokumentów? Dowiedz się więcej w artykule!

11 lutego 2025

Ochrona danych

Skrzynka e-mail byłego pracownika a RODO - czy pracodawca może mieć do niej dostęp?

Zdarzają się sytuacje, w których pracownik żegna się z firmą z dnia na dzień i nie przekazuje pracodawcy informacji zawartych w prowadzonej przez niego korespondencji z klientami. Czy pracodawca ma prawo do wglądu na skrzynkę e-mail byłego pracownika?

11 lutego 2025

Prawa autorskie

Zła wiara zgłaszającego znak towarowy – czy to powód do unieważnienia prawa ochronnego?

Zgłoszenie znaku towarowego w urzędzie patentowym daje wyłączność na jego używanie. Jednak nie każdy zgłaszający dokonuje tej czynności mając dobre intencje. Jakie konsekwencje niesie za sobą zła wiara zgłaszającego znak towarowy? Przeczytaj artykuł.

10 lutego 2025

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność za mienie pracodawcy - czy pracownik może ją ponieść?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik ponosi odpowiedzialność za mienie pracodawcy na określonych zasadach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się na jakich zasadach pracownik może być pociągnięty do odpowiedzialności materialnej!

7 lutego 2025

Prawo gospodarcze

Wykonawcy spoza UE w zamówieniach publicznych - najważniejsze informacje

Wykonawcy spoza UE w zamówieniach publicznych muszą przestrzegać zasad określonych w Komunikacie Komisji Europejskiej oraz wyroku TSUE co wpływa na formułowanie Specyfikacji Warunków Zamówienia. Przeczytaj artykuł, zapoznaj się ze szczegółami!

7 lutego 2025

Windykacja

Brak zbadania zdolności kredytowej przez kredytodawcę - skutki w świetle wyroku TSUE

W przypadku trudności ze spłatą kredytu kredytobiorca narażony jest na negatywne konsekwencje. Jaki wpływ na sytuację kredytobiorcy ma brak zbadania zdolności kredytowej przez kredytodawcę? Czy może on stanowić podstawę unieważnienia umowy kredytu?

6 lutego 2025

Prawo gospodarcze

Sankcje wobec przedsiębiorcy za utrudnianie zgłoszeń oraz działania odwetowe wobec sygnalistów

Sygnalistą jest to osoba zgłaszająca naruszenie prawa, o którym dowiedziała się w związku z pracą. Utrudnianie zgłoszeń oraz działania odwetowe wobec sygnalistów są niedozwolone i grożą za nie dotkliwe kary. Dowiedz się jakie!

5 lutego 2025

Prawo gospodarcze

PZP- konkurs w ramach zamówień publicznych

Konkurs w ramach zamówień publicznych PZP to proces, w którym zamawiający ogłasza nagrodę za najlepszą pracę konkursową, wybraną przez sąd konkursowy, którą wykonawca przekazuje zamawiającemu. Przeczytaj artykuł oraz sprawdź szczegóły konkursu.

5 lutego 2025

Ochrona danych

Fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową!

Uwaga na fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod KAS! Oszuści rozsyłają wiadomości z fałszywych adresów, próbując wyłudzić dane i zainfekować urządzenia. Nie otwieraj załączników ani linków!

4 lutego 2025

Windykacja

Zmiana waluty świadczenia pieniężnego – czy wierzyciel może żądać spłaty w PLN?

Umowy zobowiązaniowe zawierane przez przedsiębiorców mogą przewidywać spełnienie świadczenia w walucie obcej, czyli np. euro, czy dolarach. Jeżeli dłużnik chciałby uregulować dług w złotych, czy zmiana waluty świadczenia pieniężnego jest dopuszczalna?

4 lutego 2025

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów