Serwis Prawny
Postępowanie grupowe przeciwko przedsiębiorcom - czy jest możliwe?
Naruszenie przez przedsiębiorcę swoim działaniem ogólnego interesu konsumentów stanowi przesłankę możliwości dochodzenia roszczeń w pozwie grupowym. Na jakich zasadach wszczynane i prowadzone jest postępowanie grupowe przeciwko przedsiębiorcy?
5 marca 2025
Konsumenckie odstąpienie od umowy - czy obowiązuje w każdym przypadku?
Są sytuacje, w których odstąpienie od umowy zawartej przez konsumenta na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa jest niemożliwe. Ten wyjątek często dotyczy produktów cyfrowych. Sprawdź kiedy odstąpienie od umowy jest niemożliwe!
5 marca 2025
Działalność nierejestrowana - czy można ją prowadzić w spółce cywilnej?
Spółka cywilna jest umową pomiędzy wspólnikami będącymi przedsiębiorcami, poprzez którą zobowiązują się oni do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Czy w spółce cywilnej dopuszczalna jest też działalność nierejestrowana?
4 marca 2025
Urlop dla poratowania zdrowia - kto i kiedy może z niego skorzystać?
Roczny urlop dla poratowania zdrowia mogą wykorzystać nauczyciele, którzy spełniają kilka warunków. Jeśli złożą wniosek poparty orzeczeniem lekarskim, dyrektor szkoły musi im takiego urlopu udzielić. Czy w okresie urlopu otrzymują wynagrodzenie? Sprawdź!
4 marca 2025
Decyzja o warunkach zabudowy – jakie są warunki jej wydania?
Na drodze do wybudowania budynku, na inwestora czeka szereg formalności, których musi dopełnić. Dokumentacja dotycząca zabudowy musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Czy wymagana jest decyzja o warunkach zabudowy? Sprawdź!
3 marca 2025
Mediacja gospodarcza - jak przebiega mediacja w przedsiębiorstwie?
Relacje z kontrahentami mogą niekiedy rodzić spory. Wówczas, strony często decydują się na poddanie rozstrzygnięcia sporu przez sąd. Niekiedy rozwiązaniem, które pomoże uniknąć sprawy sądowej może okazać się mediacja gospodarcza. Sprawdź na czym polega!
28 lutego 2025
Przywrócenie terminu – Kodeks postępowania cywilnego
Przywrócenie terminu w Kodeksie postępowania cywilnego pozwala stronie na dokonanie czynności procesowej po upływie terminu. Niezachowanie terminów może prowadzić do negatywnych skutków, ale istnieje możliwość ich przywrócenia. Sprawdź!
28 lutego 2025
Upadłość przedsiębiorcy mającego tylko jednego wierzyciela
Gdy firma popada w długi, może zaistnieć konieczność ogłoszenia upadłości. Upadłość przedsiębiorcy jest obowiązkiem, jeżeli w firmie wystąpi stan niewypłacalności. Czy można przeprowadzić ten proces jeśli wierzyciel jest tylko jeden?
27 lutego 2025
Odmowa obsługi klienta – kiedy jest zgodna z prawem?
Odmowa obsługi klienta może nastąpić, gdy łamie on zasady, nie reguluje należności, zachowuje się agresywnie lub zagraża otoczeniu. Ważne, aby była zgodna z prawem i nie wynikała z dyskryminacji ze względu na cechy osobiste. Sprawdź!
27 lutego 2025
Fikcja doręczeń a korespondencja adresowana do przedsiębiorcy
Fikcja doręczeń polega na tym, że przesyłkę awizowaną, po 14 dniach w przypadku braku jej odbioru uznaje się za doręczoną. Czy fikcję doręczeń stosuje się również wobec przedsiębiorców? Na jakich zasadach? Dowiesz się z artykułu.
26 lutego 2025
Prawa autorskie - jakie są ich rodzaje i co trzeba o nich wiedzieć?
Prawa autorskie zapewniają twórcom ochronę ich dzieł, określając ich prawa do korzystania, rozpowszechniania i wynagrodzenia. Zapewniają ochronę przed nieautoryzowanymi przeróbkami czy kopiami. Zobacz artykuł aby uzyskać wszystkie ważne informacje!
26 lutego 2025
Jawność wynagrodzeń - nowe obowiązki pracodawców wynikające z dyrektywy UE
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. zakłada m.in. jawność wynagrodzeń. Wprowadza też szereg nowych obowiązków dla pracodawców. Czego dotyczą te obowiązki? Kiedy wejdą w życie? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
25 lutego 2025
Służebność drogi koniecznej - czy może zostać zniesiona?
W niektórych przypadkach prawo reguluje ustanowienie za wynagrodzeniem potrzebnej drogi koniecznej w formie służebności drogowej. Czy istnieją przypadki, w których służebność drogi koniecznej może zostać zniesiona? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
24 lutego 2025
Darowizna otrzymana przez małżonka – czy wchodzi do majątku wspólnego?
Czy wiesz, że małżonkowie mogą przekazywać sobie darowizny? Przedmiot darowizny może wejść albo do majątku wspólnego, albo do majątku odrębnego małżonków. Sprawdź, kiedy zatem darowizna otrzymana przez małżonka wchodzi do majątku wspólnego!
24 lutego 2025
Odpowiedzialność urzędników za zaniedbania w związku z pełnionymi obowiązkami
Osoby poszkodowane przez błąd urzędnika państwowego mogą dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Dowiedz się na jakich zasadach ponoszona jest odpowiedzialność urzędników za szkodę wyrządzoną błędem w wykonywaniu czynności służbowych!
21 lutego 2025