Serwis Prawny
Kontrola przedsiębiorcy a niewykonanie zaleceń pokontrolnych
Kontrola przedsiębiorcy jest wykonywana niezależnie od rodzaju i wielkości prowadzonej działalności. Może zostać wszczęta przez organ urzędu lub na wniosek. Co zawiera protokół kontroli? Co grozi za niewykonanie zaleceń pokontrolnych? Sprawdź w artykule!
8 maja 2025
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi – czy musimy ją ponosić?
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczy każdego właściciela zamieszkiwanej nieruchomości. Jak w praktyce wygląda kwestia płatności w gminie? Czy w jakiś sposób można jej uniknąć w przypadku współpracy z prywatnymi wywozami? Sprawdź!
8 maja 2025
Pozorność oświadczenia woli w praktyce - omówienie
Czynność prawna jaką jest oświadczenie woli posiada określoną definicję w Kodeksie cywilnym, w świetle której powinniśmy ją interpretować. Co dokładnie oznacza natomiast pojęcie "pozorność oświadczenia woli"? Kiedy występuje? Sprawdź już teraz!
7 maja 2025
Nadpłata kredytu hipotecznego a obowiązek informacyjny banku
Obecnie w Polsce powszechnym zjawiskiem jest posiadanie kredytu. Warto jest więc wiedzieć, co dzieje się kiedy następuje nadpłata kredytu hipotecznego. Dowiedz się więcej już teraz i sprawdź jaką rolę odgrywa tutaj rekompensata dla banku!
7 maja 2025
Sprzedaż bez marży a obowiązujące prawo podatkowe
Sprzedaż bez marży można uznać za strategię cenową, tworzoną po to aby przyciągnąć klientów i zdobyć przewagę nad konkurencją. Czym tak naprawdę jest sprzedaż bez marży? Czy sprzedaż bez marży jest zgodna z przepisami prawa handlowego? Sprawdź w artykule!
6 maja 2025
Odpowiedzialność za reklamę - ponosi ją influencer czy zatrudniająca go firma?
Od kiedy social media zyskały na popularności coraz częściej spotykamy się z reklamami na profilach influencerów. Czy odpowiedzialność za reklamę tego typu ponosi sam influencer? A może zatrudniająca go firma? Dowiedz się z naszego artykułu!
6 maja 2025
Czy i kiedy pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej?
W związku ze wzrostem popularności wykonywania pracy z miejsca zamieszkania pojawia się pytanie - kiedy pracodawca nie może odmówić pracy zdalnej? I czy w ogóle może to zrobić? Dowiedz się na ten temat więcej z naszego artykułu!
5 maja 2025
Niebieska karta Unii Europejskiej – czyli legalne zatrudnienie cudzoziemca
Niebieska karta Unii Europejskiej jest najprościej mówiąc zezwoleniem na pobyt przeznaczonym dla cudzoziemców, którzy chcą podjąć pracę na ternie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jak uzyskać taką kartę i jakie niesie za sobą korzyści? Sprawdź!
5 maja 2025
Jak tytułować przelewy do ZUS-u, urzędu skarbowego, kontrahenta, pracowników?
Tytułowanie przelewów jest istotne ze względu na obowiązujące wymogi prawne oraz praktyki księgowe. Właściwe oznaczenie przelewów pozwala na prawidłowe rozliczenie zobowiązań zgodnie przepisami prawa. Dowiedz się, jak tytułować przelewy do ZUS-u!
5 maja 2025
NIS 2 – wymogi w zakresie cyberbezpieczeństwa
Nis 2 wprowadzone przez Unię Europejską w 2023 roku to Dyrektywa, która reguluje kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Dowiedz się z naszego artykułu kogo obowiązuje, o jakich zasadach mówi i w jakim celu została wprowadzona!
2 maja 2025
Przeprowadzenie pomiarów w firmie - konsekwencje prawne za niedopełnienie obowiązków
Przeprowadzenie pomiarów w firmie to obowiązek pracodawcy w przypadku zawodów, które wiążą się z ryzykiem narażenia zdrowia i życia pracowników. Jaka odpowiedzialność grozi za niedotrzymanie obowiązku dokonania takich pomiarów? Sprawdź!
2 maja 2025
Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych w 2025 roku
Potrzeba zwiększenia przejrzystości i usprawnienia obrotu akcjami w spółkach niepublicznych doprowadziła do opracowania projektu jakim jest nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych. Jakie zmiany wprowadza inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości? Sprawdź!
30 kwietnia 2025
Przejęcie nieruchomości przez wierzyciela - czy jest możliwe?
Analizując możliwości przeprowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi nasuwa się pytanie - czy przejęcie nieruchomości przez wierzyciela jest możliwe? A jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić? Dowiedz się z naszego artykułu!
30 kwietnia 2025
Reklamacja towaru – ile razy sprzedawca może naprawiać wadliwy sprzęt?
Zakupiony sprzęt, który ma wady, może zostać oddany do reklamacji na podstawie odpowiedniego zgłoszenia. Jak w praktyce wygląda reklamacja towaru i na jakich odbywa się zasadach? Ile razy wadliwy sprzęt może być naprawiany? Sprawdź!
30 kwietnia 2025
Kontrola ex post - nowe uprawnienia organów KAS
Weryfikacja łańcuchu dostaw unijnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota pochodzących z obszarów wysokiego ryzyka w polskim porządku prawnym jest regulowana przez instytucję jaką jest kontrola ex post. Dowiedz się więcej!
29 kwietnia 2025