Prawo spółek
Wystąpienie wspólnika ze spółki - jak wygląda?
Spółka prawa handlowego może dokonywać zmian w obrębie wspólników należących do składu spółki, m.in. poprzez sprzedaż udziałów przez konkretnego wspólnika. Czy wiesz, w jakim jeszcze trybie może nastąpić wystąpienie wspólnika ze spółki? Wyjaśniamy!
29 marca 2024
Uczestnictwo pracowników w transgranicznym przekształceniu, połączeniu lub podziale spółek
Czy wiesz, jaka ustawa reguluje uczestnictwo pracowników w transgranicznym przekształceniu, połączeniu lub podziale spółek? Dowiedz się, jakie prawa i obowiązki mają pracownicy i organy spółki oraz jak przebiega wybór członków zespołu negocjacyjnego!
19 marca 2024
Wynagrodzenie członka rady nadzorczej - jak rozliczyć?
Wynagrodzenie członka rady nadzorczej jest przychodem dla osoby pełniącej tę funkcję w radzie nadzorczej spółki, natomiast dla spółki jest kosztem uzyskania przychodu. Jak prawidłowo rozliczyć wypłacone wynagrodzenie? Dowiedz się więcej!
15 marca 2024
Czym jest klauzula tag along i drag along?
Dlaczego klauzule tag along i drag along mogą w istotny sposób wpłynąć na status wspólników w spółce? Czym są te klauzule i na czym polegają? W jakich przypadkach można je stosować? Przeczytaj poniższy artykuł i znajdź odpowiedzi na te pytania!
7 marca 2024
Odpowiedzialność karna menedżera a ryzyko gospodarcze
Działanie na szkodę przedsiębiorstwa jest niedopuszczalne! Dlatego istotnym faktem jest, aby funkcje kierownicze pełniły osoby z doświadczeniem i odpowiednią wiedzą. Jak duża jest odpowiedzialność karna menedżera? Sprawdź!
29 lutego 2024
Rada nadzorcza a zarząd w spółkach kapitałowych
Rada nadzorcza i zarząd w spółkach kapitałowych stanowią dwa odrębne organy, których zadania polegają odpowiednio na doradzaniu i zarządzaniu. Czy wiesz, jak dokładnie wygląda podział zadań tych dwóch organów w spółkach kapitałowych? Wyjaśniamy!
22 lutego 2024
Podrobienie podpisu pod uchwałami - jakie konsekwencje za to grożą?
Podrobienie podpisu pod uchwałami może powodować liczne, negatywne konsekwencje prawne. Co grozi za fałszowanie podpisu pod uchwałami w spółce? Czy może grozić za to pozbawienie wolności? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
20 lutego 2024
Subskrypcja akcji a podwyższenie kapitału zakładowego
Subskrypcja akcji może wiązać się z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki. Należy również w tym wypadku pamiętać o wszystkich terminach podejmowania konkretnych działań. Dowiedz się, czym jest prawo pierwszeństwa objęcia akcji i prawo poboru akcji!
7 lutego 2024
Jednoosobowa spółka z o.o. dla programisty krok po kroku
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być prowadzona przez jedną osobę. Sprawdź, jak wygląda proces zakładania takiej spółki i dowiedz się, czy jednoosobowa spółka z o.o. dla programisty jest właściwym wyborem i jak wygląda reprezentacja spółki!
5 lutego 2024
Kurator dla spółki z o.o. w postępowaniu podatkowym a zakres jego umocowania
Spółka z o.o. musi mieć organy reprezentujące. Gdy ich zabraknie, spółka nie może prowadzić swoich spraw i uczestniczyć w postępowaniach administracyjnych i sądowych. W takim przypadku wyznaczany jest kurator dla spółki. Do czego jest powoływany? Sprawdź!
2 lutego 2024
Brak organu reprezentacyjnego w spółce z o.o. – co w takiej sytuacji?
Sądy uprawnione są do zastosowania metod wyznaczających podmiot reprezentujący, w momencie kiedy występuje brak organu reprezentacyjnego w spółce z o.o. Odpowiemy, czy spółka traci zdolność prawną oraz wskażemy stawki kar jakie sąd może nałożyć.
2 stycznia 2024
Kiedy może nastąpić wystąpienie wspólnika ze spółki?
Może się zdarzyć, że wspólnicy w spółce będą mieli inne zdanie na temat działania przedsiębiorstwa lub po osiągnięciu celu gospodarczego zdecydują się na zakończenie współpracy. Omawiamy w jakich sytuacjach może nastąpić wystąpienie wspólnika ze spółki!
2 stycznia 2024
Status dużego przedsiębiorcy – jakie obowiązki się z tym wiążą?
Czy wiesz, jakim przedsiębiorcom przyznawany jest status dużego przedsiębiorcy? Sprawdź, z jakimi konsekwencjami wiąże się posiadanie takiego statusu w kontekście umów handlowych zawieranych z kontrahentami i czy należy informować o tym fakcie klienta?
21 grudnia 2023
Powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia
Walne zgromadzenie podejmuje w spółce liczne uchwały, przesądzające o działalności spółki, które nie zawsze są zgodne z prawem. Jak wygląda zatem powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
13 grudnia 2023
Zakaz rozporządzania udziałem w spółce przez wspólników
Zakaz rozporządzania udziałem w spółce to ograniczenie prawa wspólnika do swobodnego dysponowania swoim udziałem. Zakaz ten może wynikać z przepisów prawa lub z postanowień umowy spółki. Oto najważniejsze informacje o rozporządzaniu udziałami!
12 grudnia 2023