0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

100 tys. zł na założenie pierwszego biznesu - mniejsza kwota wsparcia!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Założenie działalności w większości przypadków jest kosztownym przedsięwzięciem, dlatego też nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z wielu form wsparcia w tym zakresie, jak np. „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Od 1 września 2020 roku program ten umożliwia uzyskanie 100 tys. zł na założenie pierwszego biznesu, czyli około 6 tys. mniej niż do tej pory! 

100 tys. zł na założenie pierwszego biznesu czyli mniejsza kwota wsparcia

Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który polega na udzielaniu atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek osobom, które mają zamiar założyć własny biznes. W 2020 roku program ten wsparł otwarcie 259 firm na podstawie 465 wniosków, które opiewały na wartość 37,5 mln zł. Przy czym pożyczki zostały udzielone w kwocie 20,3 mln zł z przygotowanych na dany rok 70 mln zł. Ze względu na wzrost przeciętnego wynagrodzenia, maksymalna kwota pożyczki od 1 września wynosi 100 489,60 zł, czyli aż 6 tys. zł mniej niż dotychczas, a kwota na utworzenie miejsca pracy 30 146, 88 zł. Zmiana przeciętnego wynagrodzenia miała miejsce w II kwartale 2020 roku i została ogłoszona przez Główny Urząd Statystyczny. 

Jak uzyskać pieniądze na założenie firmy?

Mimo obecnej pandemii, wnioski o udzielenie wsparcia przy zakładaniu firmy przyjmowane są na bieżąco. Dlatego też osoby zainteresowane mogą złożyć odpowiedni wniosek za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub przez internet (dostępne są generatory wniosków na stronach pośredników odpowiedzialnych za realizację programu w danym województwie). 

Finansowanie te kierowane jest do osób bezrobotnych, studentów oraz absolwentów. Otrzymane pieniądze należy spłacić w ciągu 7 lat. Jednak możliwe jest wnioskowanie o 1 rok karencji w płatnościach. Oprocentowanie wynosi 0,44 w skali roku. Należy podkreślić, że osoba otrzymująca wsparcie nie ma możliwości:

  • zawieszenia działalności przez 12 miesięcy

  • zamknięcia firmy przez 3 lata

od momentu uzyskania środków pieniężnych. 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów