0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dodatkowe pieniądze dla emerytów – to już pewne!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zasady ustalania wysokości emerytur w czerwcu w latach 2009–2019 były niezgodne z konstytucją. Wówczas emeryci, którzy przechodzili na emeryturę w czerwcu, mogli otrzymywać świadczenia nawet o kilkaset złotych niższe niż pozostali. W związku z tym otrzymają oni rekompensatę za niższe świadczenia. Ile wynoszą dodatkowe pieniądze dla emerytów? Sprawdź!

Dlaczego „czerwcowe’’ świadczenia były niższe? 

Osoby, które przechodziły na emeryturę w czerwcu, otrzymywały niższe świadczenia niż ci, którzy przechodzili na emeryturę w innych miesiącach. Wynikało to z niesprawiedliwych zasad waloryzacji, które nie uwzględniały kwartalnych waloryzacji składek w przypadku emerytur przyznawanych w czerwcu. W rezultacie emerytury czerwcowe były niższe o kilka do kilkunastu procent.

W 2021 roku uchwalono nowe przepisy, które przewidywały, że w przypadku emerytur przyznawanych w czerwcu waloryzacja składek jest przeprowadzana tak, jakby świadczenie było ustalane w maju. Jest to korzystniejsze dla ubezpieczonych, ponieważ pozwala na uwzględnienie kwartalnych waloryzacji składek. Przepisy te wyeliminowały niesprawiedliwość, lecz nie obejmowały one osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu w latach 2009–2019.

W związku z tym Trybunał Konstytucyjny uznał, że dotychczasowe przepisy są niezgodne z Konstytucją. Oznacza to, że osoby, które przeszły na emeryturę w czerwcu w latach 2009–2019, mogą liczyć na wyrównanie wysokości świadczeń.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów – nowe przepisy

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego z 16 listopada 2023 roku oznacza, że emerytury osób, które przechodziły na emeryturę w czerwcu w latach 2009–2019, zostaną przeliczone. 

W praktyce oznacza to także, że emerytury tych osób zostaną powiększone o waloryzacje kwartalne, które miały miejsce w okresie od czerwca do grudnia roku, w którym przyznano im emeryturę. W niektórych przypadkach wzrost emerytury może być znaczący. Szacuje się, że średnio emerytury czerwcowe wzrosną o około 200–300 złotych. 

Trybunał Konstytucyjny uznał, że rząd musi wypłacić dodatkowe pieniądze dla emerytów  wraz z odsetkami. Kwota może być znaczna, nawet trzy miliardy złotych. Decyzja jest ostateczna i musi zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów