Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Blog firmowy jako narzędzie dla przedsiębiorcy

Blog - z angielskiego web log, czyli sieciowy dziennik - to zjawisko znane każdemu internaucie. Pierwotnie blogi funkcjonowały w formie osobistych internetowych pamiętników, jednakże z biegiem czasu stały się one znacznie bardziej zróżnicowane. Dziś blogi traktują o wszystkich aspektach życia - kulinaria, podróże, moda, styl życia, polityka, motoryzacja... Co więcej, ich funkcja opisywania świata stała się jedną z wielu - mogą one bowiem być także intratnym narzędziem, wspomagającym rozwój działalności gospodarczej. Jak wykorzystać blog firmowy

Blog firmowy - zalety i wady 

Dlaczego blogi stają się tak popularne wśród firm? Jest to związane z faktem, że blogosfera ma w Polsce - i nie tylko - ogromny zasięg. Dzięki temu, gdy uda się stworzyć dobrą, przyciągającą użytkowników stronę, można liczyć na bardzo wiele korzyści.

Podstawową jest możliwość trafienia do szerokiego grona odbiorców, stających się potencjalnymi klientami. Jest to sposób na reklamę, co więcej - reklamę darmową lub dużo tańszą niż klasyczna. Koszty dotyczą bowiem wyłącznie opłat za Internet, ewentualnie wynagrodzenia za profesjonalną oprawę graficzną bądź płatną platformę, na której umieszczony zostanie dziennik.

Po drugie, blog firmowy stanowi dobre narzędzie komunikacyjne. Dzięki niemu łatwo jest przekazywać informacje na temat nowości w firmie, a jednocześnie - uzyskiwać feedback od klientów. Komentarze to dobry sposób na sprawdzenie, co tak naprawdę odbiorca sądzi o oferowanych produktach i usługach, jakie są ich dobre strony. Ponadto odnosząc się do wpisów komentujących i reagując na sugestie, firma staje się znacznie lepiej postrzegana - przestaje być niedostępna i anonimowa.

Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że informacje zwrotne mogą także być negatywne. Można mieć pewność, że również nieprzychylne komentarze pojawią się na firmowym blogu. Wobec tego, choć z jednej strony prowadzenie takiego firmowego pamiętnika wydaje się być wkładaniem broni do ręki konkurencji (która z pewnością nie omieszka wykorzystać każdego słabego punktu), to również z takiej sytuacji da się wybrnąć. Trzeba tylko na bieżąco śledzić pojawiające się wpisy, a następnie odpowiadać z punktu widzenia eksperta firmy. Można w tym przypadku zaproponować alternatywę, zapewnić o uwzględnieniu problemu w przyszłości itp.

Blog firmowy może stanowić swego rodzaju poradnik. Warto uwzględnić w nim pytania, które często są zadawane przez klientów, a następnie stworzyć bazę odpowiedzi. Bardzo prawdopodobne jest, że takie powiększające się kompendium przyciągnie jeszcze więcej czytelników, poszukujących odpowiedzi na swoje pytania. A - jak już wcześniej wspomniano - każdy czytający to przecież potencjalny klient.

Wadą bloga jest natomiast fakt, że nie śledzą go wyłącznie klienci - mniej lub bardziej przychylni - ale także konkurencja. Wobec tego opisywanie życia firmy i jej rozwoju na forum może okazać się nieco ryzykowne. Warto wobec tego dokładnie określić, jaki zakres powinien zostać uwzględniony w firmowym dzienniku. Alternatyw jest wiele - z jednej strony, opisywać można rzeczywiście życie firmy, jej produkty, plany itp. Z drugiej jednak blog może pełnić funkcję newslettera z dziedziny, która zajmuje się dane przedsiębiorstwo.

Blog firmowy - co się dzieje w przedsiębiorstwie?

Oprócz klasycznego bloga, publikowanego w Internecie i dostępnego wszystkim użytkownikom, możliwe jest także prowadzenie bloga wewnątrz firmowego. Taki dziennik przeznaczony jest tylko dla pracowników. Po co go prowadzić?

Blog wewnątrz firmowy pozwala na docieranie z aktualnymi informacjami z życia firmy do każdego pracownika, bez konieczności zwoływania zebrań firmowych. Co więcej, taka tablica ogłoszeń w formie internetowego dziennika pozwala na przyjęcie mniej formalnego tonu, dzięki czemu łatwiej jest zbudować w firmie pozytywne nastawienie i zaangażowanie.

Blog może też służyć jako miejsce do “burzy mózgów”. Warto stworzyć w nim opcję dodawania własnych pomysłów, nawet anonimowo, czy też tworzenia konkursów dla pracowników na najlepszą propozycję miesiąca. Dzięki temu każdy, nawet najbardziej nieśmiały z pracowników, ma możliwość wypowiedzenia się na forum.

Ponadto blog firmowy może stać się swoistym archiwum - wydarzeń, planów, projektów i pomysłów. Dzięki niemu każdy zawsze może wrócić do poszukiwanych informacji. Łatwiej będzie też wprowadzić do firmy nowego pracownika i zaznajomić go z charakterem przedsiębiorstwa i panującymi w nim relacjami.

Jak prowadzić blog firmowy?

Kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na prowadzenie bloga, powinien pamiętać o kilku zasadach.

Podstawową formą bloga są artykuły w formie pisemnej. Warto wobec tego powierzyć prowadzenie takiego dziennika komuś, kto posiada lekkie pióro i stworzy teksty interesujące dla potencjalnych odbiorców. Taka osoba powinna umieć wyrazić własną (firmową) opinię na różne tematy, nie obawiając się przy tym krytyki. Na tą ostatnią należy reagować - jak już wcześniej wspomniano - od razu i mądrze. Nie można wdawać się w spory, warto natomiast przedstawiać swój punkt widzenia, alternatywy, porady itp.

Po drugie, bardzo ważny jest pomysł. Jak już wspomniano, blog może traktować o życiu firmy, ale może być też dziennikiem eksperckim, stanowiącym swoisty newsletter w danej dziedzinie. Warto wobec tego powierzyć pisanie bloga osobie kompetentnej, znającej branżę. Jednocześnie pomysłów na tematy warto szukać w całym zespole - dobrym pomysłem może być tu burza mózgów, czy też skrzynka na pomysły.

Istotne jest, że aby blog firmowy przyniósł oczekiwane korzyści, konieczne będzie publikowanie regularnie, najczęściej jak się da. Warto też zainwestować w pozycjonowanie - im wyżej w wyszukiwarkach znajdzie się firmowy dziennik, tym więcej ludzi na niego trafi. W związku z tym, zamieszczając nowe posty, nie należy ignorować takich kwestii jak np. słowa kluczowe - to od nich w dużej mierze zależy sukces strony.

Jak widać, blog firmowy może być naprawdę dobrym pomysłem i narzędziem. Łatwo można go wykorzystać zarówno w kwestiach reklamy, jak i komunikacji, przy czym warto pamiętać, że jest znacznie tańszą, a czasem nawet darmową alternatywą dla tego typu narzędzi.