Poradnik Przedsiębiorcy

Import usług noclegowych - jak rozliczyć?

Otrzymałam fakturę za nocleg w niemieckim hotelu (wyjazd służbowy). Jak ją poprawnie zaksięgować? Czy tego typu zdarzenie będzie stanowiło import usług noclegowych?

                                        Izabela, Kraków


W przypadku zakupu usług hotelowych  poza granicami Polski nie mamy do czynienia z importem usług. Jak bowiem wynika z art. 28e ustawy o VAT, usługi związane z nieruchomościami podlegają opodatkowaniu w miejscu położenia nieruchomości. Transakcję należy wykazać w kwocie brutto w KPIR, oczywiście po uprzednim przeliczeniu na złote polskie. Przeliczenia dokonuje Pani co do zasady po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.