0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Koordynacja systemów ubezpieczeń społecznych w UE

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Koordynacja systemów ubezpieczeń społecznych, nad którą pracuje COREPER, wzbudziła niepokój przedstawicieli polskiego rządu, przez co wstrzymano głosowanie nad proponowanymi zmianami. Eksperci uważają, że może prowadzić nawet do sporów sądowych.

Jakie zmiany przewiduje projekt?

Rozporządzenie dotyczy ustalania prawa właściwego dla firm, które prowadzą swoją działalność na terenie kilku państw UE. Jego zamysłem jest wskazanie właściwego kraju na cele opłaty składek i podatków za zatrudnionych pracowników. Komitet Stałych Przedstawicieli przy Radzie UE proponuje badanie czasu pracy pracowników  delegowanych do wykonywania obowiązków na terenie Unii. Aktywność zawodowa ma być kryterium wyboru kraju, w którym należy rozliczać zobowiązania składkowo-podatkowe.

Koordynacja systemów ubezpieczeń społecznych – korzystna czy nie?

Jedna z największych obaw to kontrolowanie polskich przedsiębiorców przez zagraniczne organy w celu egzekwowania zobowiązań. Nowe przepisy dotknęłyby bowiem nie tylko dużych korporacji, lecz także mniejszych firm, np. przewoźników.

Eksperci słusznie stwierdzają, że największa aktywność pracowników w danym kraju nie zawsze oznacza, że wypracowują oni największe przychody. Dlatego kierowanie się kryterium czasu pracy zatrudnionych, może być bardzo krzywdzące dla niektórych przedsiębiorstw.

dr Marek Benio, współzałożyciel Inicjatywy Mobilności Pracy w opinii dla Rzeczpospolitej stwierdza:

Projekt zmian w koordynacji systemów ubezpieczeń społecznych przewiduje wiele korzystnych dla polskich firm rozwiązań (...). Jednocześnie zawiera niebezpieczny katalog kryteriów ustalania siedziby pracodawcy osoby pracującej w kilku państwach. Bo jak rozstrzygnąć, gdzie powinny być płacone składki, gdy największe przychody firma ma we Francji, najwięcej jej pracowników wykonuje swoje obowiązki w Niemczech, a główne biuro i księgowość są w Polsce?

Głosowanie w sprawie zmian odbędzie się w piątek 29 marca, w tym czasie będą trwały dyskusje i negocjacje, jak złagodzić przepisy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów