Poradnik Przedsiębiorcy

Opóźnienia w płatnościach - jak ich uniknąć?

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później zmaga się z niezapłaconą fakturą czy opóźnieniem w płatnościach. Bowiem to nieodzowny element prowadzenia biznesu. Niestety, nie da się tego uniknąć, co więc należy zrobić, aby zachować płynność finansową i uniknąć opóźnień w płatnościach? Przedsiębiorcy zazwyczaj stają przed trudną decyzją: okazać współczucie i zrozumienie względem dłużnika, czy dbać o własne interesy i wejść na ścieżkę windykacyjną.

Okazuje się jednak, że już podczas samej transakcji czy rozmowy z kontrahentem można zastosować kilka sztuczek, które pomogą uniknąć opóźnień w płatnościach. Sprawdź jakich!

Pamiętaj o terminach

Mamy sporo spraw na głowie i jeszcze więcej rzeczy do załatwienia… w tym całym zamieszaniu trudno pamiętać o terminie spłaty długu. Takim zachowaniem zachęcamy kontrahenta do opóźnień w płatnościach. Dlatego tak ważne jest, aby w firmie panował system monitorowania i wprowadzania działań, które mają na celu zapewnienie środków na działalność przedsiębiorstwa, w tym - tak istotna - kontrola spływu środków z wystawionych faktur.

Twoje długi przez ich długi

Większe firmy są w stanie z powodzeniem poradzić sobie z opóźnieniami w płatnościach swoich kontrahentów. Jednak w przypadku małych przedsiębiorstw, brak wpłat z wystawionych faktur może doprowadzić je do bankructwa. Najbardziej narażeni na taki scenariusz są przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność albo małe firmy z sektora MŚP. Wiąże się to z małym kapitałem takich przedsiębiorstw. 

Upominaj się o swoje pieniądze

Chociaż naprawdę trudno w to uwierzyć, tylko 2,5% przedsiębiorców upomina się o swoje długi! Można więc powiedzieć, że właściciele firm sami pozwalają swoim kontrahentom na opóźnienia w płatnościach. I tutaj znowu warto dodać, że o tej praktyce w szczególności powinny pamiętać firmy z sektora MŚP. Warto mieć stały kontakt ze swoim kontrahentem i przypominać o nadchodzącym terminie zapłaty.

Opóźnienia w płatnościach a monitoring płatności małych firm

Monitoring płatności jest niezwykle istotną częścią prowadzenia działalności i skutecznie zapobiega opóźnieniom w płatnościach. Zanim zdecydujesz się na nawiązanie współpracy z danym kontrahentem, dobrze jest go prześwietlić i dowiedzieć się, czy jest w ogóle wypłacalny. Tu z pomocą przychodzi internet, gdzie na stronach KRS czy CEIDG można odnaleźć każdego przedsiębiorcę. Oczywiście można skorzystać również z for branżowych czy giełd wierzytelności. Monitoring płatności można także zlecić zewnętrznej firmie.

Sporządź rzetelną umowę

Przy każdej transakcji przedsiębiorcy powinni spisać umowę, w której zostaną zawarte wszystkie ich ustalenia - cenę usługi, datę jej wykonania, dodatkowe uwagi, termin płatności i kary umowne. Po sporządzeniu takiej umowy, w razie jakichkolwiek zmian, przedsiębiorca musi pamiętać o wprowadzaniu ich w postaci aneksów do umowy. A na koniec - co najważniejsze - podpisy obu stron zawierających porozumienie. W innym przypadku umowa będzie nieważna.