0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Faktura jako wezwanie do zapłaty oraz podstawa odsetek

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Faktura, obok swojej podstawowej funkcji jaką jest dokumentowanie dokonanych operacji gospodarczych, może też zawierać dodatkowe zastrzeżenia. Jeśli tak jest, faktura może być traktowana jako wezwanie do zapłaty albo też podstawa obliczenia odsetek.

Faktura dokumentuje nie tylko zdarzenie gospodarcze

Operacje gospodarcze są niejednokrotnie dokumentowane zarówno umową, jak i fakturami. W takiej sytuacji terminy oraz metody uregulowania należności w dokumentach powinny być zgodne. Umowa może też nie określać konkretnych dat, ale odnieść się do wystawianych faktur (np. termin płatności do 14 dni od daty wystawienia faktury), bądź też pominąć tego typu ustalenia. W takim przypadku wiążące będą informacje zawarte na wystawionej fakturze.

Faktura wezwaniem do zapłaty

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, doręczenie kontrahentowi faktury z odpowiednimi adnotacjami na temat terminu i metody uregulowania należności pozwala uznać dokument za wezwanie do zapłaty.

Oprócz danych dotyczących należności wynikających z transakcji, strony mogą w ramach umowy ustalić także odsetki za opóźnienia, które mogą różnić się od odsetek w podstawowej, ustawowej wysokości. W takiej sytuacji informacja na ten temat także może znaleźć się w treści wystawianej faktury, pod warunkiem jednak, że będzie odzwierciedlała rzeczywiste ustalenia umowy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów