Moja działalność polega na tworzeniu stron internetowych i podlega zwolnieniu z podatku VAT. Kilka miesięcy temu mój klient wpłacił mi z konta prywatnego zaliczkę na rozpoczęcie prac projektowych. Obecnie założył firmę i poprosił mnie o wystawienie faktury po kilku miesiącach od zapłaty. Czy w takiej sytuacji, by móc wystawić klientowi fakturę, powinienem zwrócić kwotę, którą mi wpłacił i poprosić o ponowny przelew, tym razem z konta firmowego? Czy takie działanie jest prawidłowe? Klientowi bardzo zależy na otrzymaniu tej faktury.
Adrian, Świdnica
Przedsiębiorcy, którzy nie są płatnikami podatku VAT, nie wystawiają faktur zaliczkowych, ponieważ w przypadku przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT otrzymanie zaliczki nie powoduje żadnych obowiązków. Zaliczka nie ma wpływu na podatek dochodowy. Dlatego też w przypadku nievatowców jej otrzymanie nie musi być dokumentowane żadnym dowodem księgowym. Po wykonaniu usługi konieczne będzie wystawienie faktury na całość dokonanej transakcji uwzględniając w niej łączną kwotę. Może się zdarzyć, że będzie to wystawienie faktury po kilku miesiącach od zapłaty.
Fakt otrzymania zapłaty z konta prywatnego nie ma znaczenia. Jeśli wcześniej otrzymany przychód wykazany został na podstawie paragonu lub dziennej ewidencji sprzedaży, fakturę na żądanie klienta wystawia się jako fakturę do paragonu. Ma to na celu uniknięcie zdublowania wykazanego wcześniej przychodu.
Zatem prawidłowe wystawienie dokumentu sprzedaży zależne jest od tego, jak dotychczas została udokumentowana transakcja sprzedaży, nie ma natomiast znaczenia to, czy przelew został dokonany z konta firmowego czy też prywatnego.