Poradnik Przedsiębiorcy

Zatrudnienie pracownika przez Skype’a jest możliwe

Skype to popularny komunikator internetowy, dzięki któremu można prowadzić rozmowy na całym świecie. Posiada on wiele funkcji, takich jak np. możliwość wykonywania bezpłatnych rozmów video i rozmów głosowych, błyskawiczne wysyłanie wiadomości oraz udostępnianie plików innym użytkownikom. Oprogramowanie to można pobrać za darmo i jest łatwe w obsłudze, a ponadto można z niego korzystać na telefonie komórkowym, komputerze, a nawet telewizorze. Skype to wielkie udogodnienie dla firm międzynarodowych, ponieważ dzięki niemu można bowiem z łatwością zorganizować spotkanie ze współpracownikami. Z naszego artykułu dowiesz się czy zatrudnienie pracownika przez Skype’a jest możliwe.

Jak zatrudnić pracownika z innego kraju?

Często zdarza się, że przełożony kandydata znajduje się w innym, odległym kraju lub mieście, kolega z zespołu w innym, a HR Manager w jeszcze innym. Kandydat, który chciałby uczestniczyć w takim spotkaniu rekrutacyjnym musiałby odbyć długą, kosztowną oraz męczącą podróż. A zatem niewiele osób decydowałoby się na tego typu spotkania, nie mając pewności, że inwestycja w wyjazd będzie opłacalna.

Ponadto po stronie rekruterów zorganizowanie spotkania wiązałoby się z kosztami, w przypadku gdy dla procesów rekrutacyjnych konieczne byłoby zebranie kadry z różnej części kraju lub świata. Obecnie wiele firm międzynarodowych posiada osoby decyzyjne w różnych oddziałach, a nie tylko w siedzibie głównej, np. kierownik działu HR jest w Niemczech, a szef działu IT w Rosji. Zorganizowanie spotkania wiązałoby się w takim wypadku z koniecznością poświęcenia dodatkowego czasu na dojazd (lot samolotem może nie trwa długo, ale trzeba doliczyć czas na dojazdy na i z lotniska, odprawę itd).

Zatrudnienie pracownika przez Skype’a

Jak zatem w takiej sytuacji sprawnie zweryfikować umiejętności i kompetencje kandydata oraz przeprowadzić proces rekrutacji z udziałem przebywających daleko od siebie prowadzących rozmowy kwalifikacyjne?

W dzisiejszych czasach na ratunek przybywa nam nowoczesna technologia i nowoczesne sposoby komunikowania się, czyli przykładowo wspomniany wcześniej Skype. Poprzez grupową rozmowę telefoniczną mamy możliwość poznania kandydata. Oczywiście sam głos osoby rekrutowanej nie zawsze pomoże w podjęciu decyzji. Jednak dzięki opcji, jaką daje nam Skype, czyli rozmowa video, osoby prowadzące rekrutację mogą uzyskać wiele dodatkowych informacji na temat kandydata. Wzajemny kontakt wzrokowy oraz obserwacja zachowania kandydata w czasie rzeczywistym pozwala nawiązać lepszą relację podczas przeprowadzanej rozmowy rekrutacyjnej.