0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jednolity Plik Ubezpieczeniowy - zapowiedź prezes ZUS

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Cyfryzacja różnego rodzaju urzędów jest faktem już od kilku dobrych lat. Tym razem przyszedł czas na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prezes Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP zapowiada rewolucyjne zmiany. Jednolity Plik Ubezpieczeniowy ma być jednym z pierwszych kroków do cyfryzacji i uproszczenia obowiązków płatników składek względem ZUS. Co jeszcze nas czeka w przyszłości?

Jednolity Plik Ubezpieczeniowy

Jedną z najważniejszych z zapowiadanych zmian ma być wprowadzenie Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego. Prezes ZUS nazywa ten projekt „e-składka 2.0” i tak ją wyjaśnia:

Jednym z najważniejszych projektów jest znaczne odciążenie przedsiębiorców dzięki Jednolitemu Plikowi Ubezpieczeniowemu jako podstawowemu narzędziu komunikacji płatników z ZUS. Chcemy wziąć na siebie ciężar i odpowiedzialność za rozliczanie składek przez firmy. Rozliczenia ulegną automatyzacji. Zredukujemy liczbę błędów i nadużyć oraz kontroli, a tym samym ryzyko ponoszone w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Po wprowadzeniu e-składki 2.0 przedsiębiorcy będą mieli pewność swoich rozliczeń z ZUS bez konieczności wypełniania stosów papierów.

Mobilna aplikacja do płatności i nowa wersja platformy ZUS

W kolejnych słowach prezes ZUS wskazała na stworzenie aplikacji mobilnej, a także mobilne płatności składek ZUS. Dodatkowo wypłata świadczeń ma zostać zautomatyzowana, a także ma nastąpić „ubankowienie” wypłat. Ma również powstać nowa wersja platformy ZUS PUE.

(...) nowy portal ZUS na miarę XXI wieku, zintegrowany z platformą gov.pl. Kontakt z ZUS będzie wygodny, intuicyjny, innowacyjny i estetyczny. Pozwoli naszym klientom na łatwy dostęp do swoich danych i rozliczeń z ZUS oraz na łatwe sprawdzenie, na jakim etapie jest nasza sprawa w tym urzędzie.

Rządowa chmura

Ostatnią z zapowiadanych zmian ma być stworzenie chmury rządowej. Ma to na celu możliwość przekazywania różnych informacji między urzędami i innymi instytucjami rządowymi. Głownie chodzi o to, aby obywatele nie musieli składać wielu dokumentów i wniosków z wykazywaniem informacji, które różne instytucję będą mogły pozyskać same właśnie poprzez dostęp do wspólnej bazy danych.

Co ważne, zapowiadane zmiany wynikają z zatwierdzonego we wrześniu 2020 roku planu działań ZUS na lata 2021–2023. Silną motywacją do ich przyspieszenia ma być pandemia, która wskazała konieczność załatwiania wielu spraw w formie online.

Wiele z zapowiadanych rozwiązań jest korzystnych dla obywateli, a także osób prowadzących działalność gospodarczą. Nie można jednak nie zauważyć, że działania te będą bardzo mocno wpływały na natychmiastowe uzyskiwanie informacji, a tym samym na wyłapywanie nieprawidłowości. Dzięki temu będzie dochodziło do bieżących „kontroli” poprawności wyliczeń składek, a także ustalania prawa do otrzymywania świadczeń wypłacanych przez ZUS.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów