0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jednolity Plik Ubezpieczeniowy będzie obowiązywał już do 2023 roku?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedstawienie nowej strategii zmian w ZUS-ie na lata 2021–2025 sprawiło, że poznaliśmy plany zmian w ubezpieczeniach na najbliższe lata. Jednym z głównych założeń jest pełna cyfryzacja ZUS-u. W tym celu ZUS przedstawił koncepcję nowego programu e-rozliczenia i e-zasiłki. Czym jest i od kiedy będzie obowiązywał Jednolity Plik Ubezpieczeniowy?

Czym jest Jednolity Plik Ubezpieczeniowy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w swojej strategii założył, że nastąpi wiele zmian w rozliczaniu składek ZUS oraz w wypłacie zasiłków. Dlatego zapowiedział wprowadzenie Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego. Będzie on zapewne wzorowany na wszystkim już znanym JPK i zawierał dane, dzięki którym ZUS będzie miał możliwość przejęcia na siebie obowiązku comiesięcznego rozliczania składek opłacanych przez płatników. Zgodnie z założeniami pracodawcy po wprowadzeniu Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego nie będą już musieli wypełniać ani wysyłać do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych, wszystkie dane będą przekazywane za pomocą jednego pliku JPU.

Przedsiębiorcy będą musieli przekazywać zamiast deklaracji zgłoszeniowych i rozliczeniowych jedynie Jednolity Plik Ubezpieczeniowy.

Od kiedy będzie obowiązywał Jednolity Plik Ubezpieczeniowy?

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego jest bardzo dużą zmianą, dlatego ZUS podchodzi do tego racjonalnie i chce, aby zmiany były wprowadzane systematycznie. Pierwsze pliki w nowej formie mają być wysyłane już do 1 stycznia 2023 roku. Następnie obowiązek przekazywania JPU będzie obejmował kolejnych płatników składek. 

Zgodnie z informacją, jaką zamieścił ZUS na swojej stronie internetowej: „Zmiany będziemy wprowadzać stopniowo. Wstępny harmonogram zakłada, że zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgłoszenia płatników składek i wyrejestrowania według nowych zasad będą procedowane od 1 stycznia 2023 r. Przejmiemy rozliczenia osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą od kwietnia 2023 r. W przypadku płatników składek zatrudniających:

  • do 20 ubezpieczonych rozliczymy pierwsze składki za listopad 2023 r.,
  • do 50 ubezpieczonych rozliczymy pierwsze składki za grudzień 2023 r.,
  • 50 i więcej ubezpieczonych rozliczymy pierwsze składki za styczeń 2024 r.”.

Programy transformacji cyfrowej ZUS zdecydowanie są potrzebne i każdy z płatników czeka na nowoczesny e-urząd. To w założeniu ma zapewnić Jednolity Plik Ubezpieczeniowy. Jednak brak jeszcze szczegółów, jak będzie wyglądać JPU i tym samym, czy rzeczywiście ułatwi on funkcjonowanie przedsiębiorcom.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów