Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to najpopularniejszy program unijny wśród przedsiębiorców, którzy szukają środków na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań biznesowych, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz ekspansję na rynki zagraniczne. Początek roku to doskonała okazja, aby przeanalizować harmonogram naborów wniosków. W chronologicznym porządku przedstawimy, jakie konkursy dla przedsiębiorców w 2025 roku będzie ogłaszać Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zapraszamy do lektury.
Kto może ubiegać się o środki w ramach działania Seal of Excellence?
Opracowanie zaczynamy od naboru wniosków, który został ogłoszony jeszcze w 2024 roku, ale cały czas jest aktywny. Mowa o działaniu 2.9 Seal of Excellence (FENG 2021-2027), które jest prowadzone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Instrument skierowany jest wyłącznie do przedsiębiorstw, których projekty zostały pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską i otrzymały certyfikat Seal of Excellence, jednak z powodu braku środków nie otrzymały dofinansowania w ramach Programu Horyzont Europa. Projekty takie, zgodnie z art. 73 ust. 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/1060, mogą otrzymać bezpośrednie dofinansowanie na poziomie krajowym bez konieczności weryfikacji spełnienia warunków, które zostały już ocenione przez Komisję Europejską w ramach innego programu. Celem działania jest finansowanie projektów badawczo-rozwojowych, czyli badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych albo tylko eksperymentalnych prac rozwojowych w zakresie od 5. do 8. poziomu gotowości technologicznej (TRL). Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 70% wartości kosztów kwalifikowanych. Wszyscy zainteresowani działaniem mogą składać wnioski do 28 lutego 2025 roku. Czy to jedyny konkurs w tym roku? Uspokajamy wszystkich, którzy liczyli już dni do zamknięcia naboru. 6 czerwca br. rozpocznie się nowa runda aplikacyjna, która potrwa do 19 września 2025 roku.
Jaki konkurs przewidziano dla konsorcjów?
Jeżeli analizujemy konkursy ogłaszane w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, to nie może zabraknąć informacji nt. Ścieżki Smart. Pierwszy nabór wniosków w ramach działania 1.1, ogłoszony 10 stycznia br., przeznaczony jest dla konsorcjów (konsorcja przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi lub organizacjami pozarządowymi). Jakie typy projektów mogą liczyć na wsparcie? Dotacje przewidziane są przede wszystkim dla planujących realizację kompleksowych projektów z zakresu:
- prac B+R,
- wdrożenia innowacji,
- rozwoju infrastruktury B+R,
- internacjonalizacji,
- rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem,
- cyfryzacji i zazieleniania.
Należy jednak pamiętać, że realizacja modułu B+R będzie obowiązkowa dla konsorcjum, w którego skład wchodzi duże przedsiębiorstwo. W sytuacji, gdy duże przedsiębiorstwo nie jest zaangażowane w realizację projektu, istnieje możliwość wyboru, czy realizuje się moduł B+R, czy wdrożenie innowacji. Wszystkie pozostałe moduły mogą być realizowane w zależności od potrzeb lub specyfiki projektu. W konkursie ustalono ograniczenie co do liczby konsorcjantów, których może być maksymalnie 3. Dla nikogo nie powinno zabraknąć środków. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma do dyspozycji pulę 1,3 mld zł. Aplikacje będą przyjmowane do 28 marca 2025 roku. Konsorcja, które nie zdążą z aplikacją w marcu, będą miały jeszcze jedną okazję do złożenia wniosku. Od 1 lipca do 30 września 2025 roku planowany jest kolejny konkurs.
Czy zaplanowano inne konkursy dla przedsiębiorców w ramach Ścieżki Smart?
Ponieważ Ścieżka Smart jest konkursem, który cieszy się największą popularnością, można się zastanawiać, czy w 2025 roku zaplanowano również nabory dla podmiotów innych niż konsorcja. Oczywiście, że tak. Zgodnie z harmonogramem o środki będą mogły ubiegać się również:
- pojedyncze MŚP – aplikacje będą przyjmowane w terminie od 6 maja do 26 czerwca 2025 roku;
- pojedyncze MŚP – które zamierzają realizować projekty na rzecz dostępności, nabór od 10 kwietnia do 12 czerwca 2025 roku;
- pojedyncze przedsiębiorstwa inne niż MŚP na projekty dotyczące dostępności – nabór od 9 maja do 30 czerwca 2025 roku.
Warto więc zapisać wskazane terminy, aby na czas przygotować wniosek.
Kiedy będzie można ubiegać się o wsparcie w ramach działania Granty na Eurogranty?
Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się o wsparcie unijne, mają do wyboru 2 ścieżki. Mogą aplikować za pośrednictwem programów krajowych i regionalnych wdrażanych przez polskie instytucje albo złożyć wniosek bezpośrednio do konkursu organizowanego przez Komisję Europejską i rywalizować o środki z innym podmiotami z całej Unii Europejskiej. Pomostem łączącym oba tryby ubiegania się o dotacje jest działanie pn. Granty na Eurogranty. Podmiot, który zakwalifikuje się do udziału w projekcie, może liczyć na pomoc w zakresie poszukiwania partnerów, przygotowania wniosku aplikacyjnego do Komisji Europejskiej, ewentualnie jego korekty, a także prezentacji tego projektu w ramach oceny w jednym z programów Unii Europejskiej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która zarządza działaniem, liczy na wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich organizacji badawczych oraz przedsiębiorców poprzez zwiększenie udziału tych podmiotów w programach Unii Europejskiej, takich jak np. Horyzont Europa. Kiedy w 2025 roku będzie można aplikować o środki na wspomniany cel? Przewidziano 2 nabory wniosków dla MŚP. Pierwszy z nich jest cały czas dostępny. Ogłoszony jeszcze w 2024 roku nabór potrwa do 18 kwietnia 2025 roku. Drugi nabór będzie otwarty w terminie od 3 lipca do 3 września 2025 roku. Warto również wspomnieć, że organizacje badawcze mają osobne, dedykowane dla siebie konkursy i nie rywalizują o środki z przedsiębiorcami.
Kiedy zaplanowano konkursy na promocję polskich produktów na rynkach zagranicznych?
Przedsiębiorcy o ugruntowanej pozycji na polskim rynku w celu poszerzenia zakresu swojej działalności i zdobycia nowych klientów bardzo często chcą wypromować się poza granicami kraju. Niestety, wiąże się to z dużymi kosztami. W tym wypadku pomocne może się okazać wsparcie udzielane w ramach działania Promocja marki innowacyjnych MŚP. Celem działania jest wypromowanie innowacyjnych przedsiębiorców na rynkach międzynarodowych oraz budowanie wizerunku Polski jako kraju dynamicznie rozwijającego się. O dotacje mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które działają w jednym z sektorów wymienionych w regulaminie konkursowym (wybrano najbardziej perspektywiczne branże, które mają największą szansę na sukces za granicą). Dofinansowanie mogą uzyskać projekty, które zakładają:
- udział w charakterze wystawcy na zagranicznych targach ze stoiskiem narodowym (dotyczy to wyłącznie targów wskazanych w załączniku do regulaminu – przedsiębiorca nie ma możliwości wyboru dowolnego wydarzenia, na którym chce się promować);
- udział w międzynarodowych misjach gospodarczych, które będą połączone np. z konferencją branżową.
Wśród kosztów kwalifikowanych wymienia się m.in. wynajem lub wykonanie zabudowy stoiska wystawowego, podróże służbowe pracowników, koszty kampanii promocyjnych, rejestrację oraz wpis do katalogu targowego, a także bilety wstępu na targi.
W przypadku działania Promocji marki innowacyjnych MŚP na 2025 rok również zaplanowano 2 nabory wniosków. Pierwsza runda aplikacyjna potrwa od 13 maja do 24 czerwca 2025 roku. Przedsiębiorcy, którzy nie zdążą z przygotowaniem wniosku w pierwszej połowie roku, będą mogli złożyć aplikacje w terminie od 5 listopada do 6 grudnia 2025 roku.
Kiedy zaplanowano nabór wniosków w ramach Kredytu ekologicznego?
Celem działania pn. Kredyt ekologiczny jest wsparcie przedsiębiorstw w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną poprzez modernizację infrastruktury, a także inwestycje w nowe lub ulepszone produkty lub procesy. Kto może złożyć wniosek? Beneficjentem działania są firmy mające status MŚP, small i midcaps do 3000 pracowników. Ponadto należy prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którą będzie potwierdzona wpisem do odpowiedniego rejestru, oraz zaplanować działania inwestycyjne wywołujące uzyskanie efektywności energetycznej co najmniej na poziomie 30%. Cechą charakterystyczna działania jest to, że przedsiębiorca najpierw ubiega się o kredyt komercyjny na inwestycję, a następnie za pośrednictwem premii ekologicznej przyznawanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego spłaca część zobowiązania. W styczniu 2025 roku zakończył się nabór wniosków ogłoszony jeszcze w 2024 roku. Zgodnie z harmonogramem kolejny etap przyjmowania wniosków zaplanowano od 17 czerwca do 31 lipca 2025 roku.
W 2025 roku przedsiębiorcy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki będą mogli ubiegać się o dotację w następujących konkursach: Seal of Excellence, Ścieżka Smart, Granty na Eurogranty, Promocja marki innowacyjnych MŚP oraz Kredyt ekologiczny. W drugiej połowie 2025 roku planowane są duże zmiany w programie, które obecnie są przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli strony polskiej, to przedsiębiorcy zyskają nowy:
- Fundusz wsparcia technologii krytycznych (będzie to Priorytet 5 w ramach FENG z budżetem około 4 mld zł);
- Fundusz transformacji cyfrowej i przyjaznej dla środowiska (instrument pożyczkowy w ramach Priorytetu 1 z budżetem około 800 mln zł).
Warto więc śledzić na bieżąco informacje odnośnie do programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, gdyż oprócz znanych wszystkim przedsiębiorcom działań w 2025 roku pojawią się nowe – Priorytet oraz kierunki wsparcia.