Codzienna praca w przedsiębiorstwie wymaga posiadania szeregu niezbędnych narzędzi. Wśród nich znajdują się programy komputerowe, które stanowią podstawowy środek systematyzujący bieżącą pracę osób w nim zatrudnionych. Zatem, wybierając najdogodniejszy program warto zapoznać się z bogatą ofertą różnych producentów, którzy oprócz tradycyjnego oprogramowania, proponują również narzędzia bezpłatne rozpowszechniane, na przykład za pomocą Internetu. Jakie są konsekwencje podatkowe darmowego oprogramowania w firmie?
Porady online
Prowadzisz firmę i masz pytania?
Skorzystaj z porad ekspertów Poradnika Przedsiębiorcy
Przepisy nie precyzują jednoznacznie pojęcia „nieodpłatny”. W związku z tym, zgodnie z Interpretacją podatkową IBPB1/415-331/08/MW i wykładnią językową nieodpłatny znaczy niewymagający opłaty; taki, za który się nie płaci; bezpłatny (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, 2003 r.). W świetle powyższego stwierdzenia, należy uznać, że dla celów podatkowych, przez nieodpłatne świadczenie rozumie się te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy. Ponadto, aby w pełni wyjaśnić omawiane zagadnienie należy również zapoznać się z dalszą częścią interpretacji, która dotyczy pojęcia „świadczenie”. Zgodnie z nią uważa się, że świadczenie ma skonkretyzowany podmiotowo charakter i zakłada, że z jednej strony występuje podmiot, który może domagać się jego realizacji, zaś z drugiej inny podmiot, który zrealizować dane świadczenie powinien.
W zakresie omawianego zagadnienia nie ma zastosowania również art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ oprogramowanie to udostępniane jest nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym użytkownikom na jednakowych zasadach. W związku z tym nie można go jednoznacznie porównać do innego podobnego płatnego produktu i w ten sposób ustalić jego ceny rynkowej.
W świetle przytoczonego orzecznictwa można jednoznacznie stwierdzić, że korzystanie z udostępnionych nieodpłatnie w Internecie programów komputerowych nie skutkuje powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Warto zatem rozważyć ich użytkowanie w każdym przedsiębiorstwie.