Poradnik Przedsiębiorcy

Koszty transportu na fakturze za części do samochodu prywatnego w firmie

W ramach swojej działalności wykorzystuję samochód osobowy, rozliczany na zasadzie kilometrówki dla PIT. Do samochodu kupiłem niezbędne części, które zostały mi dostarczone drogą wysyłkową - na fakturze wyszczególniono zarówno koszt samych części, jak i koszt przesyłki. Jak poprawnie powinienem rozliczyć taki wydatek i odliczyć VAT?

Henryk, Elbląg

 

Co do zasady, koszty wysyłki należy zaksięgować w KPiR oddzielnie wyłącznie w przypadku, kiedy nabycie dotyczy towarów handlowych albo materiałów podstawowych. Natomiast w przypadku nabycia części samochodowych do pojazdu wykorzystywanego w firmie koszty transportu należy rozliczyć wraz z wartością samych części, na takich samych zasadach. W takiej sytuacji nie dochodzi bowiem do odrębnego nabycia usługi transportu, ale jest ona włączona w wartość nabywanych części.

Tym samym wartość części oraz transportu można ująć w KPiR w jednej kwocie, a podatek VAT od całego wydatku rozliczyć odpowiednio - w przypadku samochodu prywatnego wykorzystywanego w działalności możliwe jest odliczenie 50% podatku naliczonego.