Poradnik Przedsiębiorcy

Jak rozliczyć wynajem samochodu w kosztach firmowych?

Samochód zazwyczaj jest bardzo przydatny w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Jednak w zależności od tego, jak często miałby być używany, może się okazać, że kupno samochodu nie będzie opłacalne. W takiej sytuacji dobrym pomysłem będzie wypożyczenie auta. Jak jednak prawidłowo rozliczyć wynajem samochodu w kosztach firmowych?

Wynajem samochodu - koszty

Wynajmując samochód, przedsiębiorca jest zobowiązany płacić wynajmującemu odpowiedni czynsz. Jednak to nie koniec wydatków - podatnik zobowiązany jest również do pokrycia wszystkich innych kosztów związanych z eksploatacją auta. Będą to między innymi wydatki na wymianę oleju, zakup paliwa czy opłatę za parking.

Jeżeli przedsiębiorca chce te wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ma prawo to zrobić. Warunkiem jest jednak prowadzenie kilometrówki, czyli ewidencji przebiegu pojazdu (dotyczy to samochodu niespełniającego wymogów ustawowych jako ciężarowy).

Ważne!

Suma wszystkich wydatków, które zostaną uwzględnione w kosztach, nie może być większa od kwoty limitu wynikającego z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu.

 

Stawka za kilometr uzależniona jest od pojemności skokowej silnika. Nie zmieniła się od zeszłego roku i wynosi odpowiednio:

  • o poj. skok. do 900 cm3 - 0,5214 zł,

  • o poj. skok. pow. 900 cm3 - 0,8358 zł.


Wynajem samochodu - czego nie można zaliczyć do kosztów firmowych

Przy okazji wynajmowania samochodu istnieje kilka czynności których nie można ująć w kosztach uzyskania przychodu. Przedstawiamy je poniżej.

  • Ubezpieczenie samochodu OC, AC i NW. Wydatki poniesione na ubezpieczenie wynajmowanego samochodu osobowego mogą zostać wpisane do kosztów tylko w wypadku, kiedy wymagać tego będzie umowa najmu. Co za tym idzie, tylko w przypadku gdy z treści umowy jasno będzie wynikać, że koszty ubezpieczenia samochodu ma pokryć podatnik – najemca, można zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodu. Ustawa jednak reguluje wysokość wydatków poniesionych na OC, AC i NW. Aby dodać wydatki na ubezpieczenie do kosztów, w danym miesiącu podatkowym nie może zostać przekroczony limit kilometrówki. 

  • Czynsz za wynajem samochodu. Kwestia jego zaksięgowania także nieco różni się od wyżej przedstawionych kosztów. Same opinie wydane przez organy podatkowe nie są do końca zgodne co do faktu, czy czynsz za wynajem samochodu można ująć w kosztach. Według niektórych opinii, czynsz na dobrą sprawę nie jest opłatą eksploatacyjną, dlatego też nie powinien być rozliczany w ramach kilometrówki tylko poza nią. Znowu inne interpretacje mówią, że opłata za wynajem samochodu jest wydatkiem związanym z tym samochodem. Co za tym idzie, powinien być zaliczany do kilometrówki. 

Ważne!

W 2013 roku Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której obejmuje korzystne dla podatników stanowisko. Mianowicie - czynsz za wynajem samochodu mogą rozliczyć bezpośrednio w kosztach podatkowych.