Poradnik Przedsiębiorcy

Kradzież towarów i straty z nią związane

Od roku prowadzę sklep z odzieżą. W ubiegłym tygodniu doszło do włamania i skradziono część towarów. W jaki sposób mam wykazać w KPiR straty związane z tym zdarzeniem? Czy straty w towarach podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów?

Halina, Żagań

 

Jeżeli chodzi o koszty uzyskania przychodów, to straty w towarach, które zostały spowodowane kradzieżą, nie podlegają wykluczeniu na podstawie art. 23 ustawy o PIT.

Oznacza to, że kosztem będą te straty, których nie udało się uniknąć. Ważny jest również fakt, aby pamiętała Pani o właściwym udokumentowaniu strat oraz przyczyn ich powstania. Na tę okoliczność należy przygotować protokół straty. Zgłaszając kradzież towarów na policji, warto dysponować dokumentem zgłoszenia szkody.

Jeśli wyżej wymienione warunki są spełnione, co do zasady nie ma przeciwwskazań, żeby wartość skradzionych towarów wykazać oczywiście w kol. 13 KPiR - pozostałe wydatki, w miesiącu w którym powstała strata.

Zatem, przy rozliczeniu straty związanej z kradzieżą towarów, wartość skradzionych towarów należy wyksięgować z kolumny 10 KPiR - zakup towarów handlowych oraz materiałów.