0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nieodebranie towaru przy wysyłce za pobraniem - jak je udokumentować?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę sprzedaż wysyłkową. Wysłałem do klientki towar za pobraniem, nastąpiło jednak nieodebranie towaru przez klientkę i został mi on zwrócony. Jak mam zaksięgować zwrot przesyłki ?

 

Zbigniew, Tychy

 

Przedsiębiorca w momencie wysyłki towarów i wystawienia do wysyłki odpowiedniego dokumentu księgowego (faktura, paragon fiskalny, paragon niefiskalny) ewidencjonuje przychód, w następstwie zwrotu towaru musi pomniejszyć przychód o tę sama kwotę, którą wcześniej wykazał. Ponadto w przypadku sprzedaży wysyłkowej przedsiębiorca wysyła towary do klientów, a koszt przesyłki (w przypadku usług kurierskich) doliczony jest do dowodu sprzedaży z tytułu sprzedaży towarów. Co za tym idzie, koszt przesyłki stanowi również przychód podatkowy.

Ważne!

Nieodebranie przesyłki przez klienta, traktowane jest jako odstąpienie od umowy i skutkuje tym, że wartość sprzedaży nie jest przychodem przedsiębiorcy.

Sposób pomniejszenia przychodu, kiedy wystąpiło nieodebranie towaru przy wysyłce za pobraniem, jest zależny od tego, jak została udokumentowana sprzedaż: 

  • w przypadku gdy przychód ewidencjonowany jest za pomocą kasy fiskalnej, na której nie ma możliwości dokonywania korekt sprzedaży, przedsiębiorca zwrot do paragonu powinien wprowadzić do prowadzonej odrębnej ewidencji zwrotu towarów i pomyłek, która musi:

  • być zatytułowana,

  • przypisana do konkretnego podmiotu oraz

  • być opisana numerem ewidencyjnym kasy, z której zwroty będą w niej wpisywane.

Dodatkowo przedsiębiorca powinien stworzyć protokół zwrotu towaru, a także umieścić w dokumentacji paragon, na podstawie którego zwrot został dokonany (w przypadku przesyłki za pobraniem, która nie została odebrana, protokół sporządzany jest przez przedsiębiorcę który powinien zapisać adnotację o nieodebraniu przesyłki i podpiąć dokumenty to potwierdzające).

  • Gdy przedsiębiorca ewidencjonuje przychód za pomocą ewidencji sprzedaży, należy dany paragon wyksięgować z ewidencji sprzedaży, a także posiadać potwierdzenia zwrotu towarów.

  • Jeżeli sprzedaż została udokumentowana fakturą, która nie trafiła do obrotu prawnego (czyli kontrahenta, ponieważ znajdowała się w przesyłce i wróciła do sprzedawcy), można taką fakturę anulować.

Należy pamiętać, że jeżeli klient nie dokonał zapłaty i nie odebrał towaru, to przedsiębiorca może zmniejszyć sprzedaż o wartość całego zamówienia wraz z kosztami przesyłki (w przypadku usług kurierskich). Jednocześnie zakup usługi kurierskiej może stanowić koszt podatkowy. Ponadto poniesione opłaty za zwrot przesyłki są także kosztem firmowym.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów