0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nietrzeźwy pracownik a ewidencja czasu pracy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wczoraj w pracy pojawił się pracownik, wobec którego padło podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu. Niestety potwierdziło to badanie alkomatem. Nie chcę zwalniać tej osoby, ani karać jej za takie zachowanie. Stąd moje pytanie - jak powinien być wykazany w ewidencji czasu pracy nietrzeźwy pracownik?

Witold, Oleśnica

 

W momencie, gdy w zakładzie pojawi się nietrzeźwy pracownik, pracodawca nie może dopuścić go do wykonywania swoich obowiązków. Stanowi tak art. 17 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Nie ma wątpliwości, że takie zachowanie może być postawą do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę oraz nałożenia na nietrzeźwego pracownika kary pieniężnej. Jednakże pracodawca nie jest zmuszony do wyciągania tak negatywnych konsekwencji wobec swojego podwładnego. Jeżeli postanawia dać mu szansę na poprawę, wystarczy, że w jego ewidencji czasu pracy, w dniu, w którym dana osoba stawiła się w miejscu pracy pod wpływem alkoholu, zaznaczy nieobecność nieusprawiedliwioną. Jest to równoznaczne z tym, iż za ten dzień nietrzeźwy pracownik nie otrzyma wynagrodzenia, przez co jego pensja będzie adekwatnie niższa.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów