0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odwrotne obciążenie a sprzedaż laptopów

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Otrzymałam od kontrahenta fakturę za zakup notebooków z napisem “odwrotne obciążenie”. Podatek VAT rozliczam kwartalnie. Czy w takiej sytuacji towar ten mogę teraz sprzedać z właściwą stawką VAT, a następnie w przyjętym przeze mnie cyklu kwartalnym odprowadzić VAT z tej sprzedaży do urzędu skarbowego? Czy istnieje jakiś katalog produktów, dla których stosuję się odwrotne obciążenie?

Wiktor, Lubiąż

 

Jeżeli podatek VAT rozliczany jest kwartalnie, obowiązek naliczenia podatku VAT powstaje w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli wtedy, gdy nastąpiła sprzedaż towaru przez dostawcę.

Podatnik musi mieć również na względzie, że przy wystawianiu faktury sprzedaży stawka podatku VAT zależy od charakteru sprzedaży i od tego, kim jest nabywca. Bowiem jeśli towar sprzedawany jest na rzecz osoby prywatnej, należy zastosować zwykłą stawkę VAT.

Jeżeli natomiast sprzedawca dokonuje sprzedaży następujących sprzętów:

  • przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych o masie mniejszej lub równej 10 kg, takie jak: laptopy i notebooki; komputery kieszonkowe i podobne - wyłącznie komputery przenośnie, takie jak: tablety, notebooki, laptopy;

  • telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych - wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony;

  • konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem - z wyłączeniem części i akcesoriów,

a nabywca jest czynnym podatnikiem VAT i łączna wartość sprzedawanych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przekracza kwotę 20 000 zł netto, należy wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem.

Wykaz towarów, przy sprzedaży których należy wystawiać faktury bez wykazanej stawki podatku VAT, został zwarty w załączniku nr 11 ustawy o VAT.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów