0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podanie o pracę - darmowy wzór z omówieniem

Wielkość tekstu:

Nie powinno budzić żadnych wątpliwości stwierdzenie, że kandydaci do pracy powinni skupić się głównie na sposobie prezentacji własnej osoby na rozmowie kwalifikacyjnej. Należy przy tym pamiętać, że autokreacja wizerunku zaczyna się już dużo wcześniej. Dlatego też warto zadbać, by podanie o pracę posiadało estetyczną formę i prawidłową treść.

Pobierz darmowy wzór podania o pracę w formacie PDF i DOCX!

Do pobrania:

Podanie o pracę - wzór.pdf
Podanie o pracę - wzór.docx

Podanie o pracę - wygląd ogólny

Podanie o pracę to wyraz chęci podjęcia zatrudnienia. Nie chodzi tu o zwyczajną odpowiedź na prasowy lub internetowy anons - podanie o pracę to emanacja inicjatywy kandydata. Wysyła się je do wszystkich firm - również do tych, które nie opublikowały żadnych informacji o wakacie do wypełnienia.

Podanie o pracę musi zostać sporządzone w oficjalnej formie. Optymalna objętość tekstu w tym przypadku to pół, maksymalnie trzy czwarte strony - a więc mniej niż w CV czy liście motywacyjnym. Te dwa ostatnie dokumenty powinny zostać dodane w załączniku do podania o pracę. 

Podanie o pracę - treść

Podanie o pracę jest pismem oficjalnym, więc w prawym górnym rogu należy umieścić miejscowość i datę. Lewa strona ma zawierać imię i nazwisko oraz dane kontaktowe kandydata. Prawa strona, pod datą i miejscowością, to miejsce, gdzie umieszcza się dane firmy. 

Znając strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa, podanie o pracę można zaadresować bezpośrednio do określonej osoby - np. szefa HR. Nagłówek podania o pracę powinien zawierać sformułowanie "PODANIE O PRACĘ" - by nie było żadnych wątpliwości co do tematu oraz intencji listu. 

Sednem podania o pracę jest zawarcie informacji o stanowisku, jakie chce zająć kandydat, oraz o predyspozycjach, doświadczeniach i umiejętnościach, które go na tę posadę kwalifikują. Ważne, żeby nie brnąć za bardzo w szczegóły - te należy uwzględnić w załączonym CV. Podanie o pracę powinno też zawierać przekonujące uzasadnienie, dlaczego akurat autor idealnie nadaje się na określone stanowisko. List warto podsumować prośbą o możliwość uczestnictwa w rozmowie kwalifikacyjnej - można też wskazać preferowany sposób powiadomienia o takim zaproszeniu.

Podanie o pracę powinno kończyć się zwrotem grzecznościowym - "z wyrazami szacunku" lub  "z poważaniem” - oraz ręcznym podpisem autora listu. Lewy dolny róg to miejsce, w którym można uwzględnić informacje o załącznikach, jakie zostały przesłane wraz z podaniem o pracę.

Podanie o pracę - błędy

Podanie o pracę, jak każde pismo oficjalne, powinno być wolne od błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych. Ponadto trzeba je napisać tak, by było estetyczne i transparentne dla odbiorcy. Chaos słowny w podaniu o pracę może zostać odebrany jako odzwierciedlenie charakteru autora. Często popełnianym błędem jest umieszczenie w podaniu o pracę prywatnego maila z kompromitującą nazwą (np. fajnalaska@domena.pl) - w celach rekrutacyjnych warto założyć osobną, oficjalną skrzynkę, zawierającą w adresie imię i nazwisko.

Schludne i przejrzyście napisane podanie o pracę zmniejsza ryzyko dyskwalifikacji korespondencji już na samym wstępie. Taki dokument jest pierwszą cegiełką w budowie wizerunku osoby odpowiedzialnej, skrupulatnej i wykazującej inicjatywę - co może skłonić pracodawcę do rozważenia kandydatury i zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów