0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rezygnacja z ulgi na start w trakcie miesiąca - czy jest możliwa?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Dwa miesiące temu założyłem działalność i zgłosiłem się wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego, tzw. ulgi na start. Teraz jednak chciałabym zgłosić się również do ubezpieczeń społecznych, najbardziej zależy mi na chorobowym. Czy rezygnacja z ulgi na start w trakcie miesiąca jest możliwa?

Paweł, Częstochowa

 

Nowi przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z ulgi na start przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Wtedy jednak są zgłoszeni wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego, które gwarantuje bezpłatna opiekę medyczną.

Jeśli przedsiębiorca nie opłaca składek społecznych, wówczas nie są odkładane składki na przyszłą emeryturę. Nie ma również prawa do świadczeń w razie wystąpienia niezdolności do pracy. W sytuacji, gdy osoba fizyczna chciałaby mieć zapewnione środki w razie choroby czy macierzyństwa, to powinna podlegać pod ubezpieczenie chorobowe. Jest to równoznaczne ze zgłoszeniem do wszystkich ubezpieczeń społecznych – emerytalnego, rentowego i wypadkowego. 

Rezygnacja z ulgi na start w trakcie miesiąca jest możliwa. Przedsiębiorca w tym przypadku przekazuje do ZUS-u deklarację ZWUA, wyrejestrowując się z ubezpieczenia zdrowotnego i na ZUS ZUA deklaruje przystąpienie do ubezpieczeń społecznych. Warto mieć na uwadze, że komplety rozliczeniowe w miesiącu przerejestrowania będą wyglądały inaczej. Tu konieczne jest sporządzenie dwóch deklaracji DRA:

  • Jedna z identyfikatorem 01/miesiąc/rok, kodem tytułu ubezpieczenia 05 40, gdzie naliczona będzie część składki zdrowotnej przeliczonej proporcjonalnie do okresu podlegania pod ubezpieczenie zdrowotne;

  • Druga z identyfikatorem 40/miesiąc/rok, kodem tytułu ubezpieczenia 05 70, gdzie naliczona zostanie pozostała cześć składki zdrowotnej oraz składek społecznych proporcjonalnie do okresu podlegania tym ubezpieczeniom.

W sytuacji, gdy płatnik opłaca składki również za innych ubezpieczonych, to proporcjonalne naliczanie składek, o którym mowa powyżej, wykazuje w raportach RZA – tam z kodem 05 40 i naliczeniem składki zdrowotnej, a na RCA z kodem 05 70 i wykazaniem składek społecznych i zdrowotnej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów