0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rozpoczęcie działalności od stycznia 2024 roku a roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, ma obowiązek rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Czy dotyczy to każdego? Jest to jeden z wielu niuansów składki zdrowotnej, które z pozoru wydają się nielogiczne. Sprawdzamy, czy rozpoczęcie działalności od stycznia 2024 roku obliguje przedsiębiorcę do rocznego rozliczenia składki zdrowotnej!

Kto rozlicza roczną składkę zdrowotną za 2023 rok?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową, podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W uproszczeniu: z rocznej składki zdrowotnej w 2024 roku muszą rozliczyć się podatnicy, którzy w 2023 roku prowadzili działalność. Co zatem z podatnikami, którzy założyli działalność w styczniu 2024 roku? Tutaj wszystko zależy od tego, jaką formę opodatkowania wybrali.

Rozpoczęcie działalności od stycznia 2024 na skali podatkowej lub podatku liniowym

Przedsiębiorcy często mylą pojęcie „okresu składkowego”, utożsamiając go z rokiem kalendarzowym.

Natomiast należy pamiętać, że w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego okres składkowy za 2023 rok trwał od lutego 2023 do stycznia 2024 roku.

Oznacza to, że rozpoczęcie działalności od stycznia 2024 roku na skali podatkowej lub podatku liniowym zobowiązuje podatnika do rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.

Założyłeś działalność w styczniu 2024 roku i jako formę opodatkowania wybrałeś skalę podatkową lub podatek liniowy? Uzyskaj zwrot zapłaconej składki zdrowotnej! Dowiedz się więcej: Rozpoczęcie działalności a zwrot składki zdrowotnej.

Rozpoczęcie działalności od stycznia 2024 na ryczałcie

Ryczałtowcy są grupą przedsiębiorców, którzy rozpoczynając działalność w 2024 roku, pierwsze rozliczenie rocznej składki zdrowotnej będą sporządzać dopiero w ZUS DRA za kwiecień 2025 roku. Ich okres składkowy trwa bowiem od stycznia do grudnia 2024 roku, czyli pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Rozpoczynając działalność w styczniu 2024 roku na ryczałcie, nie sporządza się rocznego rozliczenia składki zdrowotnej w ZUS DRA za kwiecień 2024.

Rozpoczęcie działalności od stycznia w wFirma a składka zdrowotna

Przedsiębiorcy, którzy w ramach integracji wFirma z ZUS-em generują i wysyłają ZUS DRA z systemu, korzystają z automatycznego wyliczenia składki zdrowotnej.

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną skalą podatkową lub podatkiem liniowym w ZUS DRA za styczeń 2024 roku wykazali minimalną składkę zdrowotną i mogą wnioskować o jej zwrot.

W celu wygenerowania rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, w którym zwrot zostanie wykazany, należy przejść do zakładki: START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ, jako miesiąc wybrać KWIECIEŃ i pozostawić zaznaczone dwa checkboxy – „Deklaracja ZUS DRA” i „Roczne rozliczenie składki zdrowotnej”.

Rozpoczęcie działalności od stycznia a składka zdrowotna

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów