0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rozpoczęcie działalności od stycznia 2023 roku a roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, ma obowiązek rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Czy dotyczy to każdego? Jest to jeden z wielu niuansów składki zdrowotnej, które z pozoru wydają się nielogiczne. Sprawdzamy, czy rozpoczęcie działalności od stycznia 2023 roku obliguje przedsiębiorcę do rocznego rozliczenia składki zdrowotnej!

Kto rozlicza roczną składkę zdrowotną za 2022 rok?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową, podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W uproszczeniu: z rocznej składki zdrowotnej w 2023 roku muszą rozliczyć się podatnicy, którzy w 2022 roku prowadzili działalność. Co zatem z podatnikami, którzy założyli działalność w styczniu 2023 roku? Tutaj wszystko zależy od tego, jaką formę opodatkowania wybrali.

Rozpoczęcie działalności od stycznia 2023 na skali podatkowej lub podatku liniowym

Przedsiębiorcy często mylą pojęcie „okresu składkowego”, utożsamiając go z rokiem kalendarzowym. Natomiast należy pamiętać, że w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego okres składkowy za 2022 rok trwa od lutego 2022 do stycznia 2023 roku. Oznacza to, że rozpoczęcie działalności od stycznia 2023 roku na skali podatkowej lub podatku liniowym zobowiązuje podatnika do rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.

Założyłeś działalność w styczniu 2023 roku i jako formę opodatkowania wybrałeś skalę podatkową lub podatek liniowy? Uzyskaj zwrot zapłaconej składki zdrowotnej! Dowiedz się więcej: Rozpoczęcie działalności a zwrot składki zdrowotnej.

Rozpoczęcie działalności od stycznia 2023 na ryczałcie

Ryczałtowcy są grupą przedsiębiorców, którzy rozpoczynając działalność w 2023 roku, pierwsze rozliczenie rocznej składki zdrowotnej będą sporządzać dopiero w ZUS DRA za kwiecień 2024 roku. Ich okres składkowy trwa bowiem od stycznia do grudnia 2023 roku, czyli pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Rozpoczynając działalność w styczniu 2023 roku na ryczałcie, nie sporządza się rocznego rozliczenia składki zdrowotnej w ZUS DRA za kwiecień 2023.

Rozpoczęcie działalności od stycznia w wFirma a składka zdrowotna

Przedsiębiorcy, którzy w ramach integracji wFirma z ZUS-em generują i wysyłają ZUS DRA z systemu, korzystają z automatycznego wyliczenia składki zdrowotnej.

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną skalą podatkową lub podatkiem liniowym w ZUS DRA za styczeń 2023 roku wykazali minimalną składkę zdrowotną i mogą wnioskować o jej zwrot.

W celu wygenerowania rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, w którym zwrot zostanie wykazany, należy przejść do zakładki: START » ZUS » DEKLARACJE ROZLICZENIOWE » DODAJ DEKLARACJĘ, jako miesiąc wybrać KWIECIEŃ i pozostawić zaznaczone dwa checkboxy – „Deklaracja ZUS DRA” i „Roczne rozliczenie składki zdrowotnej”.

Rozpoczęcie działalności od stycznia a składka zdrowotna

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów