Podatnicy, którzy dokonują rozliczeń w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tak jak podatnicy opodatkowani inną formą podatku dochodowego mają obowiązek sporządzenia zeznania rocznego. Sprawdź, jaki jest termin sporządzenia PIT-28 dotyczącego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych!
Kto ma obowiązek złożenia PIT-28?
Podmiotami zobowiązanymi do złożenia zeznania rocznego PIT-28 są:
- osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
- osoby prowadzące działalność w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych opodatkowanej ryczałtem, oraz
- osoby osiągające przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, przy czym umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Termin złożenia PIT-28
Powyżej wymienione podmioty są zobligowane do złożenia formularza PIT-28, w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia następującego po roku, którego zeznanie roczne dotyczy (w 2023 roku termin ten jest przesunięty na 2 maja ponieważ 30 kwietnia przypada w niedzielę, a 1 maja jest dniem świątecznym). Przedsiębiorca opłaca natomiast zaliczkę za grudzień lub IV kwartał 2022 roku do końca lutego następnego roku. W 2023 roku termin przypada na 28 lutego 2023 roku.
Utrata prawa do ryczałtu w trakcie roku a zeznanie roczne PIT-28
Osoby, które w trakcie trwania roku podatkowego utraciły prawo do ryczałtu są zobowiązane do opodatkowania osiąganych dochodów na zasadach ogólnych. Wówczas podatnik zobligowany jest do złożenia dwóch zeznań rocznych:
- PIT-28 od 15 lutego do 30 kwietnia za rok poprzedni,
- PIT-36 od 15 lutego do 30 kwietnia za rok poprzedni.
PIT-28 a ulgi podatkowe
Podatnicy rozliczający się na druku PIT-28 nie mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Ryczałtowcy nie mogą skorzystać również z ulgi prorodzinnej. Co ważne, mają jednak prawo do skorzystania z ulgi internetowej bądź ulgi na kształcenie zawodowe, którą należy wykazać w załączniku PIT/O.
Wybierając tę formę opodatkowania należy pamiętać, że wspólne rozliczenie nie będzie możliwe także w przypadku przychodów opodatkowanych inną formą opodatkowania, np. według zasad ogólnych. Wyjątkiem są tutaj przychody z najmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze. W tym przypadku uzyskiwanie przychodów z takich źródeł daje możliwość do łączenia przychodów małżonków bądź rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Co ważne, przychody z najmu prywatnego mogły być rozliczane wg skali podatkowej do końca 2022 roku. Od 2023 roku przychody te można rozliczać tylko na zasadach ryczałtu.
Zeznanie roczne PIT-28 w systemie wFirma.pl
Użytkownicy systemu wFirma.pl mają możliwość generowania zeznań rocznych w systemie. Również podatnik rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wygeneruje roczną deklarację PIT-28 w systemie i dokona jej wysyłki bezpośrednio do urzędu skarbowego. W tym celu należy przejść do zakładki: START » PODATKI » DEKLARACJE ROCZNE » DODAJ DEKLARACJĘ » ROCZNA DEKLARACJA ZRYCZAŁTOWANEGO PODATKU DOCHODOWEGO (PIT 28).
Po wygenerowaniu zeznania rocznego, należy zaznaczyć je na liście i skorzystać z opcji WYŚLIJ/EKSPORTUJ » WYŚLIJ DO US.
Szczegółowe informacje dotyczące generowania zeznania rocznego można znaleźć w artykule: Zeznania roczne przedsiębiorcy - jak sporządzić?