0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sprzedaż biżuterii GTU – kiedy należy stosować?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W ramach prowadzonej działalności dokonuję sprzedaży wyrobów biżuteryjnych oraz biżuterii. Wykonane przeze mnie produkty sprzedaję na rzecz zarówno firm, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, gdzie zdarzają się transakcje powyżej 15 000 zł. W jaki sposób powinnam oznaczać sprzedaż biżuterii GTU w JPK_V7?

Iwona, Sopot

 

Czynni podatnicy VAT od 1 października 2020 roku zobowiązani są do stosowania nowej struktury pliku JPK_V7. Składa się on z dwóch części:

  • ewidencyjnej,

  • deklaracyjnej.

W części ewidencyjnej niektóre dostawy towarów i usług należy oznaczać obowiązkowym kodem GTU. Szczegółowy wykaz towarów i usług, które muszą zostać nim opatrzone, znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Oznaczeniem GTU objęta została również dostawa (sprzedaż) wyrobów biżuteryjnych oraz biżuterii, dla której stosować należy GTU 8.

GTU 8 – czym są i kto powinien je stosować? 

Kod GTU oznacza „grupy towarów i usług”. W § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji Rozwoju określonych zostało 13 kodów GTU, które obowiązkowo muszą być stosowane przez czynnych podatników VAT w nowym pliku JPK_V7

Zgodnie z wykazem dostawy towarów i usług określonych w rozporządzeniu czynni podatnicy VAT, którzy dokonują dostawy/sprzedaży m.in.:

  • biżuterii i ich części biżuterii,

  • wyrobów jubilerskich i ich części

– ze złota i srebra lub platerowane metalem szlachetnym – wyłącznie części biżuterii i części pozostałych wyrobów jubilerskich, tj. niewykończone lub niekompletne wyroby jubilerskie i wyraźne części biżuterii, w tym pokrywane lub platerowane metalem szlachetnym – obowiązkowo muszą dokonywać oznaczeń transakcji sprzedaży w pliku JPK_V7.

Kod GTU 8 w nowym pliku JPK_V7 został szczegółowo opisany w artykule: GTU 8 – czym jest i w jaki sposób dokumentować sprzedaż?

Sprzedaż biżuterii GTU w JPK_V7 – dokumentowanie

Jak opisano wyżej, czynni podatnicy VAT, którzy dokonują sprzedaży biżuterii, obowiązkowo muszą oznaczać transakcje sprzedaży w nowym pliku JPK_VAT wyłącznie w części ewidencyjnej pliku.

Podatnik nie ma obowiązku wykazywania kodu GTU 8 na fakturze sprzedaży.
W nowym pliku JPK_V7 istnieje możliwość zastosowania wielu oznaczeń GTU transakcji sprzedaży dla jednej faktury, bez podziału na kilka wpisów. Dlatego też jeżeli czynny podatnik VAT dokonuje sprzedaży kilku towarów na jednej fakturze, gdzie każdy z nich zalicza się do innego kodu GTU, lub jeden towar kwalifikuje się do kilku kodów GTU, wówczas będzie mógł zastosować wiele oznaczeń dla jednej faktury bez podziału na kilka wpisów.

Przykład 1.

Pani Agata w prowadzonej działalności na rzecz firmy ABC dokonała sprzedaży wyrobów biżuteryjnych i ich części, a także – na rzecz tego samego kontrahenta – świadczyła usługi w zakresie badania rynku i opinii publicznej. Transakcja została udokumentowana jedną fakturą sprzedaży. Którym kodem należy oznaczyć sprzedaż w pliku JPK?

Jeżeli pani Agata na rzecz jednej firmy wystawiła jedną fakturę sprzedaży, zgodnie z powyższym transakcja ta w części ewidencyjnej pliku powinna zostać oznaczona kodem GTU 8 (sprzedaż wyrobów biżuteryjnych) oraz kodem GTU 12 (świadczenie usług badania rynku i opinii publicznej).

Sprzedaż biżuterii GTU w JPK_V7 może także dodatkowo spowodować, że podatnik VAT zobowiązany zostanie do zastosowania adnotacji na fakturze "mechanizm podzielonej płatności" przy transakcji sprzedaży, ponieważ sprzedaż biżuterii została wskazana w załączniku 15. ustawy o VAT.

W związku z powyższym, jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży biżuterii określonej jako kod GTU 8 w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju, a także w załączniku 15. ustawy o VAT, gdzie stroną transakcji jest podatnik B2B i wartość transakcji przekracza 15 000 zł, wówczas sprzedaż taka powinna zostać oznaczona kodem GTU 8 a na fakturze powinna znajdować się adnotacja "mechanizm podzielonej płatności". 

Sprzedaż biżuterii GTU w JPK_V7 – rozwiązanie w systemie wFirma 

Oznaczenie sprzedaży w systemie wFirma.pl kodami GTU możliwe jest w przypadku, gdy użytkownik korzysta z pakietu:

  • Fakturowanie + Magazyn,
  • Księgowość online,
  • Księgowość online + rozbudowany magazyn.

Aby w systemie możliwe było oznaczenie kodem GTU 8 transakcji sprzedaży, w pierwszej kolejności należy włączyć funkcjonalność, korzystając z zakładki USTAWIENIA » PODATKI » RODZAJ TRANSAKCJI W JPK_V7 » GTU. W wyświetlonym oknie trzeba wybrać właściwy kod GTU – w tym przypadku będzie to GTU 8. Wybrany kod widoczny będzie w momencie wystawienia faktury sprzedaży.

Sprzedaż biżuterii GTUPo oznaczeniu kodu GTU użytkownik systemu będzie miał możliwość:

  • wyboru właściwego symbolu GTU dla danego towaru bądź usługi – pakiet Księgowość Online,

  • lub system automatycznie przypisze kod GTU do wybranego produktu, jeśli temu zostanie nadany kod GTU w zakładce MAGAZYN pakiet Menadżer sprzedaży oraz Księgowość online + Magazyn.

Aby wystawić fakturę sprzedaży, należy przejść do zakładki PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ.

Sprzedaż biżuterii GTUPo wybraniu odpowiedniego kodu GTU podczas wystawiania faktury sprzedaży w pliku JPK generowanym z systemu faktura zostanie odpowiednio oznaczona w sposób automatyczny.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów