0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ulga termomodernizacyjna - MF planuje zwiększenie progu dochodu!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od 2018 roku obowiązuje program antysmogowy “Czyste powietrze”. Program ten polega na udzieleniu dofinansowania na wymianę przestarzałych źródeł ogrzewania i ocieplanie domów w celu walki ze smogiem. Dodatkowo podatnikom z tytułu wymiany ogrzewania przysługuje także od 2019 roku ulga termomodernizacyjna, którą mają prawo odliczyć w zeznaniu rocznym. “Czyste powietrze” przyniosło na tyle pozytywny skutek, że premier Mateusz Morawiecki oraz minister klimatu Michał Kurtyka zaplanowali wprowadzenie usprawnień i uproszczeń dotyczących programu. Sprawdź, czy zmiany z tym związane przyniosą korzyść dla podatników!

Ulga termomodernizacyjna - zwiększenie progu dochodu do 100 tys. zł

Jedną z planowanych zmian dotyczących programu “Czyste powietrze” jest zmiana grup dochodowych:

  • wyjątkową grupę beneficjentów, do których zaliczać się będą domy jednorodzinne dotknięte ubóstwem energetycznym oraz gospodarstwa wieloosobowe o dochodzie poniżej 1400 zł na osobę oraz 1960 zł w przypadku jednoosobowych domostw, wówczas będzie przysługiwać im dofinansowanie na 70% poniesionych wydatków związanych z termomodernizacją,
  • kolejną grupą będą osoby, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł, wówczas osobom tym będzie przysługiwać dofinansowanie na 35% poniesionych wydatków związanych z termomodernizacją, ale z ograniczeniem do 20 tys. zł.

Aktualnie ulga termomodernizacyjna przysługuje także podatnikom, których roczny dochód przekracza 100 tys. zł. Jednakże mają oni prawo wówczas odliczyć od podatku maksymalnie 53 tys. zł poniesionych wydatków na termomodernizację.

Wniosek o dotacje po zmianach będzie bardziej przystępny

Dodatkową korzyścią dla podatników jest uproszczenie wniosków o dotację związaną z dofinansowaniem na wymianę źródeł ciepła, aby były bardziej przystępne dla podatników, co więcej takie wnioski będzie można także składać w wersji elektronicznej (obecnie złożenie wniosku o dotację jest możliwe jedynie papierowo). Zmiany mają także zapewnić skrócenie czasu rozpatrywania wniosku z 90 dni na 30 dni roboczych.

Wprowadzenie tak korzystnych uproszczeń dla podatników powinna zachęcać obywateli do wymiany starych i zanieczyszczających powietrze źródeł ciepła, będzie to zdecydowanie krok w dobrą stronę w walce z zanieczyszczonym powietrzem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów