0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Umowa zlecenie ze studentem - czy coś się zmieniło?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czy zawierając umowę zlecenie ze studentem, który nie ukończył 26. roku życia w dalszym ciągu nie ma obowiązku zgłaszania go do ZUS? Wiem, że od 2016 roku w życie weszły przepisy, które nakazują oskładkowanie umów zawieranych na kwotę niższą od wynagrodzenia minimalnego. Czy umowa zlecenie ze studentem również podlega tym przepisom?

Ewa, Lubań

 

Zmiany wprowadzone w 2016 roku dotyczą oskładkowania umów zlecenie, zawieranych na kwotę niższą od wynagrodzenia minimalnego. Oznacza to, że od 1 stycznia 2016 powstał obowiązek odprowadzania składek ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości obecnie obowiązującej płacy minimalnej, która w 2017 roku wynosi 2000 zł. Jeżeli zleceniobiorca pracuje na podstawie kilku umów, nie może oskładkowywać tylko jednej nich - składki ZUS muszą być odprowadzone od każdej z umów do momentu, gdy łączna kwota wynagrodzenia osiągnie wysokości minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku, gdy zawierana jest umowa zlecenie ze studentem, który nie ukończył 26 lat, przepisy nie ulegają zmianie. W dalszym ciągu nie ma obowiązku jej oskładkowania ani zgłaszania takich osób do ZUS.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów