Usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego nie zawsze mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Ustalenie czy świadczenie danej usługi uprawnia nas do zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług sprawia podatnikom wiele trudności m.in. ze względu na zmieniającą się w przepisach definicję usług w zakresie kształcenia zawodowego. Przeanalizujmy zatem, kiedy usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione z VAT.
Usługi kształcenia zawodowego w ustawie o VAT
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy od towarów i usług, zwolnione z podatku VAT są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26, a zatem różne od tych świadczonych przez jednostki objęte systemem oświaty, uczelnie, jednostki naukowe PAN oraz instytuty badawcze, w zakresie kształcenia:
- prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach,
- świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy Prawo oświatowe wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją.
- finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.
Wiele wątpliwości wśród podatników pojawia się w odniesieniu do usług „prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach”. Wyjaśnień udzielił Minister Finansów, wskazując że w celu ustalenia możliwości zastosowania zwolnienia z VAT, należy odnieść się do przepisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, w szczególności do dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
Usługi kształcenia niezbędne do wykonywania zawodu
Minister Finansów podkreśla, że przepisy nakładające na określone grupy zawodowe obowiązek doskonalenia zawodowego, nie są wystarczającą przesłanką do objęcia tych usług zwolnieniem z VAT. Aby możliwe było zastosowanie zwolnienia z podatku od towarów i usług w odniesieniu do usług kształcenia zawodowego niezbędne jest, by przepisy regulowały formy i zasady tego kształcenia.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 listopada 2017 r. (III SA/Wa 3096/16) dotyczył interpretacji indywidualnej IPPP1/4512-408/16-4/KC wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 sierpnia 2016 r. Interpretacja indywidualna została wydana w zakresie możliwości stosowania zwolnienia od podatku w stosunku do szkoleń dla psychoterapeutów oraz innych osób, którym wiedza z zakresu psychoterapii jest niezbędna do wykonywania zawodu. Wnioskodawczyni we wniosku opisała zdarzenie przyszłe, a mianowicie plan utworzenia spółki komandytowej, która w ramach swojej działalności świadczyłaby usługi w zakresie szkoleń z psychoterapii, przy czym spółka ta nie będzie miała możliwości uzyskania akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Zdaniem wnioskodawczyni wskazane usługi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, świadczone przez podmioty nieposiadające akredytacji na rzecz psychoterapeutów oraz innych osób, którym wiedza z zakresu psychoterapii jest niezbędna do wykonywania zawodu. W uzasadnieniu Wnioskodawczyni wskazała, że z powodu nieprawidłowej implementacji powołanego przepisu, należy odwołać się do rozporządzenia Rady UE Nr 282/2011 oraz przepisów dyrektywy 2006/112/WE, które w przeciwieństwie do polskiego przepisu nie uzależniają zwolnienia z VAT od świadczenia usług w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie przychylił się do stanowiska Wnioskodawczyni, pomijając wskazane przez nią rozporządzenie Rady UE Nr 282/2011 oraz przepisy dyrektywy 2006/112/WE.
W związku z tym należy stwierdzić, że usługi szkoleniowe z zakresu psychoterapii na rzecz psychoterapeutów oraz innych osób, którym wiedza z zakresu psychoterapii jest niezbędna do wykonywania zawodu, które zamierza świadczy spółka komandytowa, nie korzystają ze zwolnienia od VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy, gdyż przedmiotowe szkolenia nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Spółka organizując szkolenia dla psychoterapeutów nie spełnia również pozostałych warunków uprawniających do korzystania ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 29 pkt b-c ustawy. Zatem planowane usługi szkoleniowe, w tym świadczone również jako podwykonawca dla uczelni wyższej, z zakresu psychoterapii, opodatkowane są 23% stawką podatku VAT – zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy “.
W związku z powyższym wnioskodawczyni zaskarżyła wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretację w jej sprawie, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał jej rację, stwierdzając tym samym że świadczone przez spółkę usługi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT.
Sąd powołał się na bogate orzecznictwo dotyczące niedoskonałej implementacji przepisu art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT i uznał, że wadliwa implementacja przepisu nie upoważnia organu interpretacyjnego do pominięcia go, ale sprawia, że konieczne jest rozważenie odpowiednich regulacji prawa unijnego, a mianowicie rozporządzenia 282/2011 i dyrektywy.
W kwestii podsumowania możemy stwierdzić, że nie wszystkie usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego są zwolnione z VAT. W celu ustalenia czy dany rodzaj usług może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, konieczna jest szczegółowa analiza przepisów oraz wydanych interpretacji podatkowych. W razie dalszych wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem może okazać się wystąpienie o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej naszego przypadku.
Jak dokumentować zwolnione z VAT usługi kształcenia zawodowego w systemie wFirma.pl?
Korzystając z systemu jako podatnik VAT zwolniony należy w zakładce USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK VAT pole PŁATNIK VAT pozostawić niezaznaczone. Dodatkowo należy określić PODSTAWĘ PRAWNĄ ZWOLNIENIA Z VAT, która będzie widniała na wystawianych fakturach:
zwolnienie ze względu na rodzaj prowadzonej działalności (art. 43 ust 1 ustawy o VAT),
zwolnienie ze względu na nieprzekroczenie 200 000 PLN obrotu (art. 113 ust 1 i 9 ustawy o VAT),
zwolnienie na mocy rozporządzenia Ministra Finansów (art. 82 ust 3 ustawy o VAT),
inna podstawa prawna.
Obowiązek podania na fakturze podstawy prawnej wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o VAT.
Następnie w celu wystawienia faktury należy przejść do zakładki PRZYCHODY » SPRZEDAŻ » WYSTAW » FAKTURĘ (BEZ VAT), gdzie w pojawiającym się oknie należy uzupełnić wszystkie wymagane pola.