0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ustawa COVID-19 doczeka się swojej nowelizacji!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Sytuacja epidemiczna w Polsce niestety, ale nie ulega poprawie, o czym świadczy ciągle drastycznie rosnąca liczba osób zakażonych koronawirusem. Tempo rozwoju epidemii w kraju zmusza stronę rządzącą do wprowadzania kolejnych obostrzeń, które powoli zmierzają w stronę gospodarczego lockdownu, a co za tym idzie – do znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej tysięcy ludzi. Pierwsza fala zwolnień pracowniczych oraz zamykania się kolejnych działalności gospodarczych miała miejsce w okresie marcowo-majowym. Wtedy też w życie weszła ustawa COVID-19 mająca na celu zredukowanie negatywnych skutków zamrażania gospodarki. Czy teraz, gdy nadeszła druga, wzmożona fala epidemii, ci najbardziej poszkodowani będą mogli liczyć na pomoc ze strony państwa? Jakie rozwiązania proponuje władza, żeby wspomóc polską gospodarkę? W nocy z 26 na 27 października senat przyjął nowelę ustawy w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Ustawa COVID-19 – propozycje zmian

Sejm oprócz przyjęcia noweli ustawy anycovidowej wraz z poprawkami skierował również do rozpatrzenia projekt ustawy znoszący zakaz handlu w niedzielę na czas epidemii.

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę

Jedną z bardziej emocjonujących propozycji zmian w obowiązującym prawie jest opcja zniesienia zakazu handlu w niedziele na czas ogłoszonego stanu epidemii oraz w okresie do 90. dni następujących po okresie zniesienia epidemii.

Głównym argumentem popierającym słuszność omawianego rozwiązania jest rozłożenie natężenia ruchu w sklepach.

Premier Mateusz Morawiecki skomentował propozycję senatu. Stwierdził on jednoznacznie, że rząd na ten moment nie rozważa zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Wypowiedź premiera nie została rozwinięta ani opatrzona dodatkowym komentarzem.

Dopłaty do wynagrodzeń medyków, ale tylko w określonym przypadku

Senat poparł również propozycje sejmowe odnoszące się do przyznania medykom dodatków do wynagrodzeń, ale tylko tym skierowanym do walki z epidemią przez wojewodów. Ustawa zakłada również zwolnienie medyków z odpowiedzialności karnej za popełnione błędy w określonych okolicznościach.

Nowe rozwiązania zakładają również, że w okresie epidemii ubezpieczonemu zatrudnionemu w służbie zdrowia za czas przebywania na:

  • obowiązkowej kwarantannie,
  • izolacji lub
  • izolacji w warunkach domowych,

wynikających z pozostawania w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 przysługiwać miałoby prawo do 100% wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Kary za nienoszenie maseczki ochronnej

Z mandatami za nienoszenie maseczek w miejscach przestrzeni publicznej część z nas się już spotkała. Policja stara się egzekwować od obywateli obowiązek zakrywania nosa i ust w określonych miejscach. Nowelizacja ustawy rozszerza obecnie obowiązujące przepisy i zakłada m.in. możliwość odmowy obsługi klienta i sprzedaży mu produktów w przypadku, gdy ten nie stosuje się do obecnych przepisów sanitarnych.

Kwarantanna bez pisemnej decyzji sanepidu

Senat pochylił się również nad propozycją PiS dotyczącą zniesienia obowiązku wydawania pisemnej decyzji o nałożeniu kwarantanny na danego obywatela. Została ona przyjęta i znajduje się w noweli ustawy. 

Niestety na ten moment brak jakichkolwiek szczegółów związanych proponowanymi rozwiązaniami w kontekście już występującego chaosu komunikacyjnego na linii pracodawca – sanepid.

Nowelizacja budżetu państwa

Planowane są również zmiany w ustawie budżetowej na 2020 rok, zgodnie z którą deficyt budżetu zostanie podniesiony z planowanych 0 zł aż do 109,3 mld zł. Niestety, ale obecna sytuacja rynkowa przyczyniła się do zmiany założeń w kontekście planowanych dochodów budżetu, które spadną o 36,7 mld. Spadek odnotowany zostanie również, jeśli chodzi o dochód podatkowy, który spadnie aż o  40,3 mld.

Według noweli ustawy PKB odnotuje spadek o 4,6 pkt procentowego w stosunku do pierwotnie zakładanego wzrostu w wysokości 3,7 pkt procentowego.

Ustawa COVID-19 wraz z poprawkami została obecnie przekierowana pod obrady Sejmu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów