Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wpływ świątecznych upominków z pracy na PPK

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Pracownicze plany kapitałowe to program dobrowolnego i powszechnego oszczędzania na cele emerytalne. Podlega konkretnym regulacjom prawnym, które mają zagwarantować pracownikowi większe świadczenie pieniężne, gdy przejdzie na zasłużoną emeryturę. Sprawdź jaki jest wpływ świątecznych upominków z pracy na PPK!

PPK

Pracownicze plany kapitałowe pojawiły się w polskim systemie prawnym pod koniec 2019 roku. Zapis do programu oszczędzania emerytalnego następuje automatycznie. Pracownik ma jednak pełne prawo do rezygnacji z uczestnictwa w PPK – musi wówczas złożyć swojemu pracodawcy odpowiednią deklarację na piśmie. Takie oświadczenie jest ważne przez 4 lata. Jeśli po tym czasie nie zostanie ponowione, pracownik zostanie ponownie przyjęty do programu.

Do PPK mogą przystąpić pracownicy zatrudnieni na podstawie:

  • umowy o pracę;
  • umowy agencyjną;
  • oskładkowanej umowy zlecenia, a także
  • osoby wykonujące pracę nakładczą, członkowie rad nadzorczych, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych.

Prawo do przystąpienia do PPK przysługuje osobom, które są zatrudnione co najmniej 3 miesiące w danym zakładzie pracy oraz nie ukończyły 70. roku życia.

Wysokość wpłat na rachunek PPK

Składki odprowadzane na rachunek PPK pochodzą w rzeczywistości z wynagrodzenia pracownika uczestniczącego w programie. Zatrudniający ma obowiązek potrącić je z wypłacanej pensji i przekazać na indywidualne konto PPK swojego podwładnego. W tym zakresie wpłaty na rzecz PPK dzielą się na podstawowe oraz dodatkowe, ich wysokość jest ustalana procentowo od wynagrodzenia pracowniczego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy z dnia 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5% wynagrodzenia. Podmiot zatrudniający może zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia.

Wpłata dodatkowa może być różnicowana ze względu na długość okresu zatrudnienia w podmiocie zatrudniającym albo na podstawie postanowień regulaminu wynagrodzeń lub układu zbiorowego pracy obowiązujących w podmiocie zatrudniającym. Podmiot zatrudniający może zmienić wysokość wpłaty dodatkowej lub zrezygnować z jej dokonywania w formie zmiany umowy o zarządzanie PPK. Zmieniona wysokość wpłaty dodatkowej obowiązuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została dokonana zmiana. Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający nie są wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi 2% wynagrodzenia, przy czym może wynosić mniej niż 2% wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Uczestnik PPK może zadeklarować wpłatę dodatkową w wysokości do 2% wynagrodzenia. Wpłata dodatkowa w wysokości zadeklarowanej przez uczestnika PPK obowiązuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył deklarację wpłaty dodatkowej.

Wpływ świątecznych upominków z pracy na PPK

Pracownicy mogą otrzymywać w ciągu całego roku upominki świąteczne. Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej przy okazji świąt Bożego Narodzenia oraz wielkanocnych. Okazuje się, że istnieje wpływ świątecznych upominków z pracy na PPK. Od przekazanych upominków pracodawca ma obowiązek obliczyć i pobrać, a następnie przekazać wpłaty do instytucji finansowej zarządzającej PPK. Warunkiem jest jednak to, aby świąteczne upominki mieściły się w zakresie definicji wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o PPK.

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 pkt 40 wspomnianego aktu prawnego przez pojęcie wynagrodzenie rozumie się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w Ustawie z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy, oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Z podstawy wymiaru składek wyłączona jest wartość świadczeń przekazywanych pracownikom na cele socjalne, tj. pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych danej firmy, pod warunkiem że zostały one przekazane pracownikowi z zastosowaniem kryterium socjalnego. W takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku uwzględniać wartości świadczenia świątecznego dla celów PPK – nie musi w tym zakresie pobierać i odprowadzać żadnej dodatkowej kwoty na rachunek PPK. Oczywiście, jeśli świąteczne upominki zostały przekazane pracownikom bez różnicowania ze względu na kryterium socjalne, pracodawca będzie musiał przekazać odpowiednią wartość przyznanego świadczenia na rachunek PPK.

Przykład 1.

W firmie X istnieje ZFŚS, w którego ramach każdy pracownik otrzymuje upominki świąteczne z okazji Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Fundusz nie przewiduje różnicowania wartości przyznawanych upominków ze względu na żadne kryterium socjalne – każdy pracownik otrzymuje taki sam prezent niezależnie od swoich dochodów czy sytuacji materialnej. Zatrudnieni uczestniczą w PPK. Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wartość przekazanych upominków i dokonać jej wpłaty na pracownicze konta PPK? 

Tak, ponieważ wartość świątecznych prezentów należy uznać za wynagrodzenie, od którego odprowadza się składki na PPK.

Przykład 2.

W firmie X istnieje ZFŚS, w którego ramach każdy pracownik otrzymuje upominki świąteczne z okazji Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Fundusz przewiduje jednak różnicowanie wartości przyznawanych świadczeń, tzn. paczki o większej wartości otrzymują pracownicy z mniejszym wynagrodzeniem, paczki o mniejszej wartości pracownicy z większym wynagrodzeniem. Zatrudnieni uczestniczą w PPK. Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wartość przekazanych upominków i dokonać wpłaty na pracownicze konta PPK? 

Nie, ponieważ wartość świątecznych prezentów nie może być uznana za wynagrodzenie pracownicze. Zastosowanie kryterium socjalnego, od którego uzależniona jest wartość upominków, powoduje, że pracodawca nie ma obowiązku naliczania wpłat do PPK od takich świadczeń.

Rodzaj przyznanego upominku nie odgrywa większego znaczenia, naliczenie wpłat do PPK może więc dotyczyć bonów podarunkowych, prezentów rzeczowych lub kwot pieniężnych przekazywanych pracownikom na święta.

Przykład 3.

W firmie X istnieje ZFŚS, w którego ramach każdy pracownik otrzymuje upominki świąteczne z okazji Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Fundusz nie przewiduje różnicowania wartości przyznawanych upominków ze względu na kryterium socjalne – każdy pracownik otrzymuje taki sam prezent niezależnie od swoich dochodów czy sytuacji materialnej. Zatrudnieni mają jednak wybór formy upominku – mogą otrzymać prezent rzeczowy lub bon podarunkowy. W obu przypadkach prezenty mają taką samą wartość pieniężną. Zatrudnieni uczestniczą w PPK. Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić wartość przekazanych upominków i dokonać jej wpłaty na pracownicze konta PPK? Czy rodzaj przekazanego prezentu ma w tym zakresie znaczenie? 

Pracodawca ma obowiązek odprowadzania wpłat na PPK od wartości przyznanych upominków. Bez znaczenia pozostaje rodzaj wręczonego prezentu, ponieważ wszyscy pracownicy otrzymują upominki o jednakowej wartości.

Pamiętajmy również, że gdy pracownik uczestniczący w PPK otrzyma w danym miesiącu wyłącznie świadczenie niepieniężne niezwolnione ze składek na ubezpieczenia emerytalne, to pracodawca ma obowiązek do naliczenia i dokonania wpłat do PPK finansowanych wyłącznie przez siebie. Chodzi o sytuację, w której pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia pieniężnego, a jedynie świadczenie niepieniężne.

Wpływ świątecznych upominków z pracy na PPK - podsumowanie

Świąteczne upominki muszą być uwzględniane przy wpłatach na konto PPK, pod warunkiem że zostały przyznane bez stosowania kryterium socjalnego, które różnicowałoby wartość danego prezentu dla każdego z pracowników. Jaki jest wpływ świątecznych upominków na PPK? Jeśli upominki są zróżnicowane, to wówczas pracodawca nie ma obowiązku uwzględniania ich wartości i odprowadzania na konto PPK. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów