0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wyrównanie emerytur - emeryci i renciści otrzymają zwrot nadpłaconego podatku!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zmiany podatkowe obowiązujące od nowego roku, czyli tzw. Polski Ład, dotknęły wiele grup społecznych. Także emerytów i rencistów. Według zapowiedzi rządu większość osób miała skorzystać na zmianach, jednak jak się okazuje, wiele osób też straciło. Na szczęście wyrównanie emerytur ma nastąpić już w lutym!

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład

Przypomnijmy, że do najważniejszych zmian wprowadzonych przez Polski Ład należą:

Tym samym według szacunków rządu najwięcej na Polskim Ładzie skorzystają emeryci otrzymujący świadczenie w wysokości około 2500 zł brutto. Taka kwota brutto do końca 2021 roku dawała 2088 zł netto (na rękę), a po zmianach do 2022 roku jest to 2244 zł netto.

A jednak niższe emerytury

Pierwsze wypłaty emerytur i rent po zmianie podatkowej zostały już wypłacone i niestety okazało się, że w niektórych przypadkach były one niższe niż przed zmianami. Główną przyczyną jest oczywiście brak odliczenia składki zdrowotnej od podatku, co znacznie wpływa na jego wysokość, tym samym obniżając kwotę do wypłaty.

Wyrównanie emerytur i rent już w lutym!

Najnowsze Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 roku wprowadza zmianę w zasadach poboru zaliczki na podatek dochodowy. Według ministerialnego dokumentu płatnik powinien uwzględnić podatek w kwocie niższej wyliczonej na zasadach obowiązujących w 2021 roku. Jednocześnie różnica w obniżonej emeryturze czy rencie wypłaconej w styczniu będzie uwzględniona w świadczeniach wypłacanych w lutym. Dotyczy to emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenia w przedziale 4920 zł – 12 800 zł brutto.

„To oznacza, że dla tej grupy osób wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, bo emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Takich osób jest zaledwie 6% w przypadku emerytów i niecałe 2% w przypadku rencistów, dostających pieniądze z ZUS-u” – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów