Przedsiębiorcy, którzy korzystają w działalności gospodarczej z samochodów konstrukcyjnie przeznaczonych jedynie do niej, mogą odliczać zarówno od ich zakupu, jak i wydatków eksploatacyjnych 100% podatku VAT. Wśród takich pojazdów znajdują m.in. pojazdy specjalne. Czy zakup koparki pozwoli podatnikowi na pełne odliczenie VAT?
Zakup koparki a VAT od samochodów i innych pojazdów
Na mocy nowelizacji ustawy o VAT, które weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2014 roku, dokonano podziału samochodów na trzy podstawowe grupy:
-
I grupa - pojazdy, od których przysługuje pełne odliczenie VAT bez konieczności udowadniania, że wykorzystywane są wyłącznie w działalności gospodarczej,
-
II grupa - pojazdy, od których przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT, pod warunkiem że przedsiębiorca spełni dodatkowe wymogi formalne, aby udowodnić, że pojazd nie jest użytkowany w celach innych niż prowadzona działalność:
-
zgłosi pojazd US na formularzu VAT-26,
-
poprowadzi szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT,
-
ustali regulaminu użytkowania pojazdu w firmie.
-
III grupa - pojazdy, od których można częściowo odliczyć VAT (w wysokości 50%), bez konieczności spełniania dodatkowych wymogów.
Do I grupy należą przede wszystkim pojazdy o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, pojazdy typu van z jednym rzędem siedzeń oraz pojazdy specjalne.
Zakup koparki a pojazdy specjalne
W myśl art. 86a ust. 4 pkt 2 oraz ust. 9 ustawy o VAT przedsiębiorca może odliczyć podatek VAT w pełnej wysokości od wydatków związanych z pojazdami specjalnymi, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym. Zgodnie z ustawą należą do nich:
-
agregat elektryczny/spawalniczy,
-
do prac wiertniczych,
-
koparka, koparko-spycharka,
-
ładowarka,
-
podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
-
żuraw samochodowy.
Uwaga! Dokumentem wydanym na podstawie ustawy - Prawo o ruchu drogowym jest nie tylko dowód rejestracyjny. Mogą być to także: świadectwo homologacji typu pojazdu, decyzja o uznaniu homologacji typu pojazdu czy świadectwo homologacji typu WE pojazdu. |
W tej sytuacji pojazdy specjalne uznawane są jako takie, których konstrukcja wyklucza użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że tego rodzaju użycie jest nieistotne.
Reasumując, zarówno zakup koparki, jak i paliwa do jej napędu pozwoli podatnikowi na pełne odliczenie VAT w takim zakresie, w jakim pojazd wykorzystywany jest do wykonywania czynności opodatkowanych.