0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Motorower w firmie - odliczenie VAT i amortyzacja

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jestem czynnym podatnikiem VAT i zakupiłam do swojej firmy motorower, który chcę wprowadzić do środków trwałych. Mam problem z odliczeniem podatku VAT, wyborem KŚT oraz ustaleniem odpowiedniej stawki amortyzacyjnej.

Małgorzata, Środa Śląska

 

W przepisach podatkowych nie znajdziemy wprost odniesienia do tego czy przy zakupie motoroweru podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT, czy też nie. Nie wyjaśniają one również, co należy rozumieć przez motorower. Jego definicję można odnaleźć w Ustawie Prawo o ruchu drogowym, z której wynika, że motorower jest pojazdem dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Jak wynika z powyższych wyjaśnień motorower nie jest pojazdem samochodowym, a więc może dokonać Pani odliczenia 100% podatku VAT wykazanego na fakturze zakupu.

Natomiast jeżeli chodzi o KŚT, odpowiednim w tej sytuacji będzie 740. Stawka amortyzacji zgodnie z wykazem stawek co do zasady powinna wynosić 20% w skali roku.

Pragnę również dodać, że prawo odliczenia podatku VAT przysługuje Pani również w pełnej wysokości w przypadku zakupu paliwa do napędu motoroweru, jak również od innych wydatków związanych z jego eksploatacją.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów