Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zakup paliwa za granicą a WNT

Wielkość tekstu:

Wracając z firmowego wyjazdu do Polski zatankowałem paliwo na niemieckiej stacji benzynowej. Czy przewiezienie benzyny w ten sposób przez granicę nie zostanie potraktowane jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?

Michał, Gdańsk

 

Zgodnie z ustawą o VAT, z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów mamy do czynienia wówczas, gdy nabywcą jest polski czynny podatnik VAT, dostawcą - czynny podatnik podatku VAT lub podatku od wartości dodanej z terytorium Unii, a nabywany towar ma służyć celom firmowym nabywcy. Dodatkowo nabytek musi zostać wysłany lub przetransportowany do kraju, w którym nabywca prowadzi swoją działalność.

Zgodnie z powyższym zakup paliwa powinien być potraktowany jako WNT. Jednakże ustawa nie precyzuje, czy przewóz w baku samochodu rzeczywiście można nazwać transportem lub przesyłką. Co więcej, trudno określić, czy ta część paliwa, która nie została po drodze do Polski spalona, rzeczywiście została zatankowana za granicą, czy też stanowi resztę paliwa zakupioną w Polsce jeszcze przed wyruszeniem za granicę.

Dlatego też w praktyce przyjmowane jest uproszczenie, zgodnie z którym paliwo zatankowane za granicą, nawet jeśli przekroczy w baku granicę państw, nie będzie stanowić WNT. Taki wydatek uznaje się zatem w kwocie brutto za koszt uzyskania przychodu, co nie powoduje także żadnych konsekwencji dla podatku VAT.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów