0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Złożenie osobistych wyjaśnień w urzędzie zostanie zniesione

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada kolejne cyfryzację w zakresie obsługi podatników przez organy podatkowe. Tym razem usprawnieniom na korzyść podatników  poddane zostają osobiste wyjaśnienia w prowadzonych postępowaniach. Sprawdziliśmy, czy złożenie osobistych wyjaśnień w urzędzie zostanie zniesione oraz jakie rozwiązanie proponuje Ministerstwo!

Kiedy złożenie osobistych wyjaśnień w urzędzie jest konieczne?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami urząd w toku postępowania administracyjnego ma prawo wezwać podatnika na złożenie osobistych wyjaśnień w urzędzie. Bezpośrednia obecność wezwanego podatnika stanowi dla poniektórych problem z uwagi, brak możliwości samodzielnego wyboru terminu, w tym również godzin popracowych.

Należy mieć na uwadze, że brak stawienia się w wyniku otrzymanego wezwania powoduje nałożenie kary w kwocie od 50 do 200 zł.

Kiedy zniesione zostanie złożenie osobistych wyjaśnień w urzędzie?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że obecnie trwają prace nad Kodeksem Postępowania Administracyjnego oraz Ordynacji podatkowej w zakresie zniesienia obowiązku złożenia osobistych wyjaśnień. 

Wspomniane akty prawne będą wskazywać alternatywne rozwiązania, które będą stosowane w pierwszej kolejności w przypadku, kiedy konieczne będzie złożenie wyjaśnień w urzędzie.

Proponowane zmiany zakładają złożenie osobistych wyjaśnień w urzędzie w formie pisemnej bądź elektronicznej.

Z kolei, jeśli jednak będzie konieczne złożenie osobistych wyjaśnień, wówczas urząd będzie zobowiązany do wyjaśnień, skąd wynika obowiązek bezpośredniego stawiennictwa podatnika.

Data wejście nowych regulacji w tym zakresie nie jest jeszcze znana. Z dostępnych informacji wynika, że jesienią ustawa zostanie skierowana do Wykazu Prac Rządu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów