0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zwrot składki zdrowotnej – problem z rachunkiem bankowym

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rozliczenie rocznej składki zdrowotnej dla wielu przedsiębiorców okazało się sporym wyzwaniem. Ci, którzy w wyniku rocznego rozliczenia mają na swoim koncie nadpłatę, mogą starać się o jej zwrot. Niestety i tu prowadzący działalność sygnalizują problem. Czy zwrot składki zdrowotnej jest możliwy i jakie występują w związku z tym problemy? Wyjaśniamy!

Wniosek o zwrot nadpłaty rocznej składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy po rozliczeniu rocznej składki zdrowotnej w deklaracji ZUS DRA za kwiecień mogą mieć na swoim koncie niedopłatę (zaległość) lub nadpłatę wpłaconych składek. Zaległość wynikającą z rozliczenia rocznego należy opłacić do 22 maja 2023 roku. Natomiast w przypadku nadpłaconych składek można złożyć wniosek o ich zwrot.

1 czerwca mija termin składania wniosków na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Proces jest bardzo prosty. Należy wejść na PUE ZUS i zatwierdzić przygotowany przez ZUS wniosek o zwrot nadpłaty (formularz RZS-R). Niestety napływają liczne wiadomości od przedsiębiorców, że pojawia się problem z rachunkiem bankowym wskazanym we wspomnianym wniosku. Jeśli przedsiębiorca nie ma aktualnego rachunku bankowego lub poda niepoprawny rachunek w ZUS-ie, to nie może go wpisać bezpośrednio na wniosku, jest on bowiem nieedytowany w tym zakresie. Problem występuje również u przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność gospodarczą w 2022 r., a w tym roku zdecydowali się z niej zrezygnować.

Aktualizacja rachunku bankowego  

Rachunek bankowy można zaktualizować na formularzu ZUS ZBA. Dokument ZUS ZBA służy do zgłoszenia/zamknięcia rachunków bankowych płatnika składek. 

Dokument ZUS ZBA wypełnia się jako płatnik składek, aby zawiadomić o: 

  • rachunkach bankowych płatnika składek;
  • nowym rachunku bankowym;
  • zamknięciu dotychczasowego rachunku; 
  • zmianie/korekcie danych dotyczących rachunku bankowego – w  tym celu płatnik jest zobowiązany wypełnić blok III, w którym wyrejestruje wcześniej zgłoszony rachunek bankowy, oraz blok IV, w którym zgłosi właściwy rachunek

ZUS potrzebuje kilku dni na aktualizację rachunku, więc nie warto czekać z tym na ostatnią chwilę.

Wniosek ZUS ZBA można wysłać z systemu wFirma.pl

Wniosek ZUS ZBA można wysłać z systemu wFirma.pl. Wniosek ZUS ZBA można wygenerować w systemie wFirma.pl w zakładce START » ZUS » DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE » DODAJ » ZUS ZBA i bezpośrednio przesłać go do ZUS-u. Dokładną instrukcję można znaleźć tutaj: Deklaracje zgłoszeniowe ZUS.

Zwrot składki zdrowotnej – problem z rachunkiem bankowym

1 czerwca 2023 roku to ostateczny termin złożenia wniosku RZS-R o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Warto jednak zatwierdzić go szybciej, w przypadku nieprawidłowości z rachunkiem konieczne jest  bowiem wykonanie dodatkowych działań w tym zakresie.
Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów