0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rozliczenie roczne dochodu uzyskanego z etatu i działalności a składki ZUS

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czy jeżeli rozliczam się na jednym formularzu rocznym PIT-36 za 2020 rok zarówno z tytułu dochodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej, jak i ze stosunku pracy, to mogę ująć na deklaracji również składki ZUS (społeczne i zdrowotne) z PIT-11?

Olga, Oława

 

Tak, w polu 262 deklaracji PIT-36 (28) podaje się sumę:

  • opłaconej w 2020 roku składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu od podatku opłacanej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (odliczeniu podlega część składki 7,75% podstawy wymiaru a nie całe odprowadzane do ZUS 9% podstawy wymiaru),

  • składki zdrowotnej opłaconej w 2020 roku z tytułu pozostawania w stosunku pracy wykazanej na PIT-11. Jest tam już wykazana kwota składek zdrowotnych podlegająca odliczeniu i nie trzeba jej pomniejszać.

Należy również pamiętać, iż przedsiębiorca pozostający w stosunku pracy, z którego otrzymuje wynagrodzenie równe co najmniej minimalnemu, czyli 2600 zł w roku 2020 (w roku 2021podniesione do 2800 zł) i jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, nie ma obowiązku odprowadzania składek społecznych ZUS z tytułu prowadzenia działalności. Składki społeczne odprowadzane mogą być wówczas jedynie ze stosunku pracy. Natomiast w formularzu PIT-36 (28) należy je umieścić w polu 192.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów