0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-02-13

Artykuły:

Karta lunchowa a podatek– jak opodatkować przychód pracownika?

Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, pracodawcy coraz częściej oferują swoim pracownikom różnego rodzaju benefity, które mają na celu zwiększenie ich komfortu pracy i zadowolenia, należy do nich karta lunchowa. Karta lunchowa a podatek, co musisz wiedzieć?

13 lutego 2024

Zmiana wspólnika w spółce cywilnej a podatek VAT

Zmiana wspólnika w spółce cywilnej jest skomplikowanych procesem, który może zajść tylko pod pewnymi warunkami. Jak w takiej sytuacji rozliczyć podatek VAT i czy zmiana składu osobowego spółki podlega opodatkowaniu VAT? Sprawdź w artykule!

13 lutego 2024

Świadczenie pielęgnacyjne 2024 – uprawnienia oraz wysokość

Czym jest świadczenie pielęgnacyjne? Kto i w jakich sytuacjach może ubiegać się o taki rodzaj świadczenia? Jakie warunki należy spełnić oraz jakie są zasady jego udzielania? Jaka jest wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w 2024 roku? Odpowiadamy!

13 lutego 2024

PIT-11 - jak go poprawnie wypełnić?

Początek roku wiąże się z pewnym obowiązkami po stronie przedsiębiorców. W przypadku osób zatrudniających pracowników jednym z takich obowiązków jest wypełnienie formularza PIT-11. Jakie informacje zawiera PIT-11 oraz jak go poprawnie wypełnić? Sprawdź!

13 lutego 2024

Akta osobowe pracownika - jak należy je prowadzić

Przedsiębiorcy zatrudniający przynajmniej jednego pracownika mają obowiązek założenia mu teczki dokumentującej cały przebieg zatrudnienia. Jak prowadzić akta osobowe pracownika? Z ilu i jakich części się składają? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

13 lutego 2024

E-Urząd Skarbowy – jak nadać dostęp księgowemu?

E-Urząd Skarbowy to platforma teleinformatyczna Krajowej Administracji Skarbowej służąca do załatwiania wielu urzędowych spraw. Dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym można udzielić różnym użytkownikom. Sprawdź, jak wygląda nadanie dostępu księgowemu!

13 lutego 2024

Zmiana wierzyciela i dłużnika - kiedy może nastąpić?

Wierzyciel oraz dłużnik nie zawsze posiadają wystarczającą wiedzę o rożnych instytucjach. Jedną z nich jest przelew wierzytelności, dzięki któremu może zajść zmiana wierzyciela i dłużnika. Jakie warunki należy wówczas spełnić? Sprawdź!

13 lutego 2024

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem art. 30 § 1 pkt 2 kp w 2024 r.

Jednym ze sposób rozwiązania umowy o pracę jest rozwiązanie umowy na mocy art. 30 § 1 pkt 2 kp poprzez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę? Przeczytaj w artykule!

13 lutego 2024

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały - warto wiedzieć

W funkcjonowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zarząd pełni kluczową rolę. Jako organ wykonawczy jest odpowiedzialny za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentację na zewnątrz. Jak rozliczyć zatem wynagrodzenie członka zarządu? Sprawdź!

13 lutego 2024

Deklaracja PIT-8C - jak wykazać sprzedaży udziałów spółki?

Sprzedaż udziałów spółki zobowiązuje do dodatkowych obowiązków podatkowych takich jak wykazanie ich w deklaracji rocznej. Wyjaśniamy do czego służy deklaracja PIT-8C, do kiedy należy ją wypełnić oraz jaką deklarację na jej podstawie należy złożyć?

13 lutego 2024

Faktura korygująca w księgach rachunkowych - jak ująć?

Z racji wystąpienia błędów na fakturze, może zaistnieć potrzeba wystawienia faktury korygującej. W związku z tym odpowiemy na pytanie w jaki sposób powinna być księgowana faktura korygująca w księgach rachunkowych po stronie nabywcy oraz sprzedawcy!

13 lutego 2024

Korekta kosztów przy zwrocie przedmiotu leasingu - czy jest obowiązkowa?

Czasem zdarza się, że dochodzi do wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu, której wartości były ujmowane w kosztach działalności. Czy korekta kosztów przy zwrocie przedmiotu leasingu jest w takiej sytuacji konieczna? Sprawdź w naszym artykule!

13 lutego 2024

Ryczałt czy VAT - który rodzaj opodatkowania wybrać?

Ryczałt czy VAT? To częste pytanie jakie zadają sobie osoby chcące założyć własną działalność gospodarczą. Czym jest ryczałt a czym podatek VAT? Jakie są różnice między nimi? Czy można stosować każdy z tych podatków? Jakie kryteria należy spełniać?

13 lutego 2024

Rejestracja i składanie informacji VAT UE

Przedsiębiorcy dokonujący transakcji, w których uczestniczą podmioty zagraniczne z krajów należących do Unii Europejskiej powinni szczególną uwagę zwrócić na charakter rozliczeń. Dowiedz się, kto ma obowiązek składania deklaracji VAT UE!

13 lutego 2024

Składka zdrowotna w kosztach a dodatkowe korzyści dla podatnika!

Czy wiesz, że składka zdrowotna w kosztach na podatku liniowym oraz odliczana od przychodu na ryczałcie ograniczona jest dwoma osobnymi limitami odliczenia? Sprawdź, jak obniżyć zobowiązanie podatkowe o wartość zapłaconych składek zdrowotnych!

13 lutego 2024

Spis z natury a składka zdrowotna – jak na nią wpływa?

Czy wiesz, jak spis z natury wpływa na wysokość składki zdrowotnej? Sprawdź, czym są różnice remanentowe i kiedy zwiększają lub zmniejszają podstawę wyliczenia podatku dochodowego i składki zdrowotnej! Dowiedz się, kiedy trzeba sporządzić remanent!

13 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów