Ostatnie artykuły autora:
Akta osobowe pracownika – jak je prowadzić?
Akta osobowe pracownika są prowadzone przez każdego pracodawcę. Sposób ich gromadzenia i przechowywania jest ściśle określony w Kodeksie pracy. Akta są podzielone na 4 grupy: A, B, C, D i E. Co powinny zawierać poszczególne części akt? Sprawdź!
18 kwietnia 2025
Korekta faktury - w jakim terminie należy dokonać?
Czym jest korekta faktury? Kiedy należy wystawić fakturę korygującą? Czy we wszystkich przypadkach trzeba będzie się cofać do pierwotnego okresu wystawienia faktury, aby pomniejszyć podatek? Dowiedz się, jak prawidłowo wystawić fakturę korygującą!
17 kwietnia 2025
Kara pieniężna a wypłata wynagrodzenia - najważniejsze informacje
Za jakie przewinienia przyznawana jest kara pieniężna? Czy określone są zasady według których przyznawana jest kara pieniężna? Sprawdź w naszym artykule czy kara pieniężna może zostać potrącona z wynagrodzenia i czy możliwe jest złożenie sprzeciwu!
17 kwietnia 2025
Terminy płatności składek ZUS i konsekwencje opóźnień w zapłacie
Jakie okresowe obowiązki ma przedsiębiorca prowadzący działalność wobec ZUS? Czy oprócz opłacania składek należy również co miesiąc składać deklarację? Przeczytaj i przekonaj się, jakie terminy płatności składek wyróżniają przepisy!
16 kwietnia 2025
Odprawa emerytalna i odprawa rentowa a ZUS
Rozwiązanie umowy o pracę oznacza konieczność wzajemnych rozliczeń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Chodzi tu o wypłatę zarówno wynagrodzenia za wykonaną pracę, jak i świadczeń, takich jak np. odprawa rentowa lub odprawa emerytalna. Przeczytaj o tym!
10 kwietnia 2025
Wypadek przy pracy – co robić gdy się wydarzy?
Gdy w zakładzie zdarzy się wypadek przy pracy, wówczas prawodawca ma obowiązki z tym związane. Co należ w tej sytuacji zrobić? Czy należy powołać zespół powypadkowy? Jak ustala się jego przyczyny? Przeczytaj i dowiedz się w postępowaniu w razie wypadku!
9 kwietnia 2025
Odwołanie od decyzji ZUS, jak zrobić to prawidłowo?
Decyzje ZUS bywają dla ubezpieczonych i płatników składek zaskakujące i nie zawsze można się z nimi zgodzić. Dlatego jedną z możliwości jest odwołanie od decyzji ZUS. Dowiedz się więcej o postępowaniu odwoławczym! Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
8 kwietnia 2025
Podwyższona składka KRUS dla prowadzących działalność gospodarczą
Rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne korzystają zwykle z ubezpieczenia rolniczego w KRUS. Sprawdź dlaczego kontynuują ubezpieczenie w KRUS i jakie warunki muszą spełnić by było to możliwe? Czy opłacana jest podwyższona składka KRUS? Przeczytaj!
8 kwietnia 2025
Umowa zlecenie a pozostałe stosunki pracy (umowa o pracę, umowa o dzieło) w 2025 roku
Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Czym się charakteryzuje? Jakie są jej wady i zalety? Czym różni się od umowy o pracę i umowy o dzieło oraz jakie są zasady oskładkowania umowy zlecenie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
7 kwietnia 2025
Jak prawo do emerytury lub renty wpływa na składki ZUS w przypadku różnych umów?
Osoba, która posiada emeryturę lub rentę może podjąć dodatkową pracę zarobkową. Jak prawo do emerytury lub renty wpływa na wysokość składek ZUS? Czy zależy to od rodzaju umowy jaką podpisze emeryt lub rencista? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat!
31 marca 2025
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Jak wygląda wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca w 2025 roku?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów