Odprawa emerytalna i odprawa rentowa a ZUS
Rozwiązanie umowy o pracę oznacza konieczność wzajemnych rozliczeń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Chodzi tu o wypłatę zarówno wynagrodzenia za wykonaną pracę, jak i świadczeń, które przysługują pracownikowi w związku z końcem zatrudnienia. Zwykle są to odprawa rentowa, odprawa emerytalna bądź ekwiwalent urlopowy za niewykorzystane dni odpoczynku.
Odprawa emerytalna i odprawa rentowa - przepisy
Odprawa emerytalna - jak sama nazwa wskazuje - przysługuje pracownikowi przy przejściu na emeryturę. Analogicznie: odprawa rentowa wypłacana jest przy przejściu na rentę.
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Odprawa emerytalna oraz odprawa rentowa są świadczeniami jednorazowymi - czyli otrzymując je raz, nie można znów nabyć do nich prawa. Ponadto jeśli otrzyma się odprawę rentową, nie można pobrać odprawy emerytalnej - i vice versa.
Pracownik przechodzący na emeryturę u kilku różnych pracodawców odprawę emerytalną może pobrać wyłącznie od jednego z nich - ma prawo wybrać, od którego. Potwierdza to wyrok Najwyższego z dnia 9 stycznia 2001 roku, sygn, akt: I PKN 172/00. Oprócz tego warto wiedzieć, że odprawa emerytalna lub odprawa rentowa przysługuje zarówno przy umowie o pracę na czas nieokreślony, jak i określony. Pod uwagę nie bierze się także stażu pracy w firmie.
Odprawa emerytalna i odprawa rentowa a ZUS
Podstawa wymiaru składek na ZUS pracowników to m.in. przychód z zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Jednakże nie wszystkie dochody z tego stosunku podlegają oskładkowaniu - wyjątki można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 roku w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Podstawy wymiaru składek nie stanowią następujące dochody: (...) 2) odprawy pieniężne przysługujące w związku z przejściem na emeryturę lub rentę.
Odprawa emerytalna lub rentowa nie jest zwolniona z podatku dochodowego - dlatego też pracodawca musi od niej obliczyć i odprowadzić zaliczkę, identycznie jak w przypadku zwykłego wynagrodzenia.
Przykład 1.
Pan Zdzisław nabył prawo do emerytury, po przepracowaniu w zakładzie pracy 10 lat zdecydował się przejść na emeryturę. Nie korzystał wcześniej z odprawy rentowej, w związku z tym pracodawca przyznał mu odprawę emerytalną w wysokości miesięcznego wynagrodzenia, które wynosi 3000 zł brutto. Obliczenie kwoty do wypłaty wygląda następująco:
1. Przychód 3000,00 zł
2. Składki na ubezpieczenie społeczne 0,00 zł
3. Podstawa ubezpieczenia zdrowotnego (1.- 2.) 0,00 zł
4. Koszty uzyskania przychodu 250 zł
5. Kwota wolna od podatku 43,76 zł
6. Podstawa opodatkowania po zaokrągleniu (1.- 2.- 4.) 2750,00 zł
7. Obliczenie podatku (6. x 17% - 43,76) 423,85 zł
8. Składka na ubezpieczenie zdrowotne 0,00 zł
9. Zaliczka na podatek dochodowy (7.- 8.) 424,00 zł
10. Kwota do wypłaty (1.- 9.) 2576,00 zł
Reasumując, otrzymane odprawa emerytalna lub odprawa rentowa nie są oskładkowane ZUS, ale stanowią dochód ze stosunku pracy, który należy opodatkować.
Naliczenie odprawy emerytalnej lub rentowej w systemie wFirma.pl
System wFirma.pl pozwala na obliczenie odprawy emerytalnej i rentowej. można to zrobić na dodatkowej liście płac poprzez KADRY » PRACOWNICY » SZCZEGÓŁY PRACOWNIKA » DODATKI I POTRĄCENIA » DODAJ » ODPRAWA EMERYTALNA/ODPRAWA RENTOWA.
Pojawi się okno, w którym w zakładce PODSTAWOWE INFORMACJE należy określić stawkę wynagrodzenia oraz miesiąc, w którym będzie naliczana wypłata.
W zakładce ZAAWANSOWANE należy zaznaczyć opcję UMIEŚĆ NA DODATKOWEJ LIŚCIE PŁAC, jeśli chcemy naliczyć taki składnik na osobnej liście.
Od tego składnika zostanie naliczona wyłącznie zaliczka na podatek dochodowy, a następnie ten przychód zostanie wykazany w PIT-11 pracownika.
ZUS RP-7 - kiedy należy go wypełnić?
Do jakich ubezpieczeń powinien zgłosić się niepełnosprawny przedsiębiorca?
- Czy można wypłacić pracownikowi ekwiwalent za zaległy urlop wypoczynkowy?
- Urlop ojcowski w dokumentach rozliczeniowych ZUS małego i dużego płatnika
- Urlop na żądanie - kiedy pracownik może z niego skorzystać?
- Dwa etaty a odwołanie z urlopu. Koszty zastępstwa pracownika
- Urlop wypoczynkowy - kiedy i komu przysługuje?