Prawo pracy
Delegacje krajowe i zagraniczne pracowników
Delegacje krajowe i zagraniczne bardzo często występują w zakładach pracy. Czym różni się podróż służbowa krajowa od zagranicznej? Co można wliczyć w koszty podróży służbowej? Dowiedz się więcej na ten temat czytając nasz artykuł!
24 lutego 2025
Dane osobowe pracownika - czy pracodawca może podać je klientom firmy?
Czy dane osobowe pracownika mogą być udostępniane przez pracodawcę? Czy pracownik ma prawo odmówić udostępniania swoich danych osobowych osobom trzecim? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat.
21 lutego 2025
Zmiana kodu zawodu - czy należy informować ZUS przy każdej zmianie stanowiska pracy?
W miejscach pracy zdarzają się sytuacje, w których następuje zmiana zakresu obowiązków pracownika. Czasami wiąże się z tym także zmiana kodu zawodu pracownika. Czy o zaistnieniu takiej sytuacji należy każdorazowo poinformować ZUS? Sprawdź teraz!
21 lutego 2025
Kwota zmniejszająca podatek 2025
Obecnie obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o PIT, które wprowadzają zmiany w zakresie kwoty zmniejszającej podatek. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile wynosi kwota zmniejszająca podatek w 2025 roku i kiedy można ją stosować!
20 lutego 2025
Zaświadczenie o przychodach emeryta i rencisty przekaż ZUS do końca lutego
Emeryci i renciści mają prawo podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej. Muszą jednak pamiętać, że przekroczenie pewnych zarobków może powodować zawieszenie wypłaty świadczenia. Co roku należy składać w ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta i rencisty.
19 lutego 2025
Dofinansowanie do okularów - kiedy i jak często przysługuje pracownikowi?
Pracodawca zatrudniający pracowników ma określane ustawowo obowiązki, jednym z nich jest dofinansowanie do okularów pracownikom. Kiedy refundacja okularów jest obligatoryjna? Jakie kwoty należy zwracać pracownikom? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
19 lutego 2025
Przerwa w pracy - kiedy i w jakim wymiarze przysługuje?
Każdemu pracownikowi przysługuje przerwa w pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - kwestię tę regulują przepisy prawa pracy. W poniższym artykule przyjrzymy się szczegółowo temu tematowi, ponieważ wyróżnić można kilka rodzajów takich przerw!
19 lutego 2025
Wynagrodzenie oraz rekompensata za nieobecność w pracy - kiedy przysługują?
Pracownik co do zasady zachowuje prawo do wynagrodzenia zgłaszając absencję w pracy, o ile odpowiednio ją usprawiedliwi. Jakie dokumenty w tym przypadku powinien przedłożyć pracodawcy? Sprawdź kiedy przysługuje rekompensata za nieobecność w pracy!
19 lutego 2025
Sposób rozwiązania umowy o pracę a prawo do zasiłku dla bezrobotnych w 2025 roku
To w jaki sposób dojdzie do zakończenia stosunku pracy pracownika ma bardzo istotny wpływ na jego prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Sposób rozwiązania umowy o pracę ma wpływ na okres wyczekiwania na prawo do świadczeń. Więcej na ten temat w artykule!
19 lutego 2025
Oświadczenia płacowe po zakończeniu zatrudnienia 2025
Jak wyliczyć wynagrodzenie pracownika po ustaniu stosunku pracy w 2025 roku? Poznaj oświadczenia płacowe po zakończeniu zatrudnienia i zasady ich stosowania w przypadku wyliczenia wynagrodzeń. Przeczytaj nasz artykuł!
18 lutego 2025
Quiet hiring - czym jest i dlaczego wzrasta jego popularność?
Quiet hiring to zjawisko, które coraz częściej pojawia się w miejscach pracy i staje się normą. Jak każde rozwiązanie posiada jednak wady i zalety - dowiedz się z artykułu czym dokładnie jest quiet hiring i dlaczego zyskuje na popularności!
18 lutego 2025
Zmiany w wynagrodzeniu pracowników młodocianych
Zatrudnienie pracownika młodocianego może nastąpić na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac lub umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Jakie w 2025 roku zajdą zmiany w wynagrodzeniu pracowników młodocianych? Dowiedz się!
17 lutego 2025
Zajęcie komornicze przy umowie zlecenia
Jakie są przepisy dotyczące egzekucji świadczeń pieniężnych prowadzonej z wynagrodzenia zleceniobiorcy? Sprawdź artykuł i dowiesz się z niego jak rozwiązać problem i ograniczyć zajęcie komornicze z umowy zlecenia.
17 lutego 2025
Bossware - czym jest i czy dopuszczalne jest jego stosowanie?
W świecie nieustannie rozwijającej się technologii pojawił się niedawno termin bossware - czym dokładnie jest, czy można go stosować i dlaczego warto się z nim zapoznać zarówno jako pracodawca jak i pracownik? Sprawdź już teraz w artykule!
17 lutego 2025
Informacja IFT-1/IFT-1R – do czego służy?
Podatnik w Polsce zobowiązany jest do składania różnych informacji podatkowych oraz deklaracji. Czym jest informacja IFT-1/IFT-1R? Czego dotyczy i kto powinien ją złożyć? Sprawdź w naszym artykule dla kogo sporządzenie tej informacji jest obowiązkowe!
14 lutego 2025