Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Paski wynagrodzeń – czy pracodawca musi je udostępnić byłym pracownikom?

Wydawanie dokumentów zwanych potocznie „paskami wynagrodzeń” jest dość popularną praktyką w wielu zakładach pracy. Czy pracodawca musi udostępnić paski wynagrodzeń byłym pracownikom? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

16 września 2024

Prawo pracy

Zwolnienia indywidualne z pracy z przyczyn niedotyczących pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracowników dzieli się na dwa rodzaje: zwolnienia indywidualne i zwolnienia grupowe. Czym charakteryzują się zwolnienia indywidualne? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

13 września 2024

Prawo pracy

Urlop rodzicielski ojca dziecka - nieprzenaszalna część

Nowelizacja Kodeksu pracy , która weszła w życie w kwietniu 2023 roku wprowadziła dodatkowy wymiar urlopu rodzicielskiego, który może wykorzystać tylko jeden z rodziców. Ile wynosi urlop rodzicielski ojca, który jest nieprzenoszalny na drugiego rodzica?

13 września 2024

Prawo pracy

Równoważny system czasu pracy a lekki stopień niepełnosprawności

Przepisy prawa pracy dopuszczają kilka rodzajów systemów czasu pracy. Jednym z nich jest równoważny system czasu pracy. Czy może on być stosowany dla pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

13 września 2024

Prawo pracy

Pracownik objęty ochroną przedemerytalną a przeciwwskazania do pracy

Pracodawca ma obowiązek poddawać pracowników kontrolnym lub okresowym badaniom lekarskim. Co jednak w sytuacji, kiedy pracownik objęty ochroną przedemerytalną posiada przeciwwskazania do wykonywania dotychczasowej pracy? Przeczytaj i poznaj odpowiedź!

12 września 2024

Prawo pracy

Możliwe roszczenia pracownika po zawarciu porozumienia stron

Możliwości roszczenia pracownika po zawarciu porozumienia stron w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, są ograniczone, co odpowiada maksymie, że chcącemu nie dzieje się krzywda. Sprawdź, kiedy rozwiązanie umowy za porozumieniem uznaje się za nieważne!

12 września 2024

Prawo pracy

Uznanie samozatrudnienia za stosunek pracy - roszczenia pracownika

Sądy pracy mogą ustalać istnienie stosunku pracy w odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą tj. samozatrudnionych. Jakie są skutki niesie za sobą uznanie samozatrudnienia za stosunek pracy? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

12 września 2024

Prawo pracy

Umowa zlecenie a opodatkowanie - o czym należy pamiętać?

Umowa zlecenie jest rodzajem umowy cywilnoprawnej. Jak wygląda opodatkowanie tego rodzaju umowy? Czym są koszty uzyskania przychodu? Kiedy mamy do czynienia ze zryczałtowanym podatkiem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule!

12 września 2024

Prawo pracy

Czy pracodawca może uwzględnić wniosek pracownika o zmianę trybu rozwiązania umowy o pracę?

Bywają sytuacje, że pracownik po rozwiązaniu z nim umowy składka wniosek o zmianę trybu rozwiązania umowy. Czy pracodawca w ogóle powinien zaakceptować wniosek pracownika o zmianę trybu rozwiązania umowy o pracę i czy jest to czynność legalna? Sprawdź!

11 września 2024

Prawo pracy

Pozorna likwidacja stanowiska pracy jako przyczyna rozwiązania umowy

Rozwiązanie umowy na czas nieokreślony powinno zostać dobrze uzasadnione. Pozorna likwidacja stanowiska pracy może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla pracodawcy. Kiedy i jaki powód jest wiarygodny? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

11 września 2024

Prawo pracy

Cofnięcie wypowiedzenia przez pracownicę w ciąży

Cofnięcie wypowiedzenia przez pracownicę w ciąży możliwe jest przy spełnieniu określonych warunków. Kiedy pracownica może powołać się na błąd w wypowiedzeniu umowy o pracę? Jakie oświadczenie może złożyć? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

11 września 2024

Prawo pracy

Data rozpoczęcia pracy na umowie o pracę w Kodeksie pracy

Z treści umowy o pracę powinno jednoznacznie wynikać, kiedy została zawarta i od kiedy jej strony – pracownik i pracodawca – powinny przystąpić do jej wykonywania. Czy data rozpoczęcia pracy na umowie o pracę jest uregulowana w Kodeksie pracy? Sprawdź!

11 września 2024

Prawo pracy

Jakie elementy powinna zawierać lista płac?

Lista płac to powszechny dokument księgowy, na podstawie którego księgowane są wynagrodzenia pracowników. Czy jednak każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do jej sporządzania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie elementy powinna zawierać lista płac?

10 września 2024

Prawo pracy

Opłacanie składek na FP i FS za zleceniobiorców

Obowiązek opłacania składek na FP i FS wynika z zapisów odrębnych aktów prawnych. Stopa procentowa tych składek, przyjęta na dany rok kalendarzowy, określona jest w ustawie budżetowej. Czy opłacanie składek na FP i FS za zleceniobiorców jest obowiązkowe?

10 września 2024

Prawo pracy

Praca zdalna w Kodeksie pracy 2024 r.

Długo czekaliśmy na przepisy dotyczące pracy zdalnej i wdrożenie ich. Jak zmienił się Kodeks pracy? Czy praca zdalna może być wykonywana w pełnym wymiarze czasu lub hybrydowo? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat pracy zdalnej!

9 września 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów