Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Czy potrzebna jest zgoda na dokonywanie potrąceń?

Czy zgoda na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia za pracę może być in blanco? Czy istnieje mechanizm służący ochronie praw pracowniczych, w szczególności prawa do wynagrodzenia? Przeczytaj i dowiedz się więcej w tym temacie!

23 września 2024

Prawo pracy

Czym jest premia motywacyjna i na jakich zasadach jest przyznawana?

Czy każdy pracownik musi otrzymywać dodatkowe premie? Czy premia motywacyjna powinna zależeć od spełnienia określonych warunków przez pracownika? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się czym różni się premia motywacyjna od uznaniowej!

23 września 2024

Prawo pracy

PESEL cudzoziemca – w jakich okolicznościach okaże się przydatny?

W przypadku, gdy cudzoziemiec nie posiada numeru PESEL, może on wystąpić z wnioskiem o jego nadanie. Wniosek należy złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Czy PESEL cudzoziemca jest obowiązkowy? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

20 września 2024

Prawo pracy

Kontrola trzeźwości pracowników przez PIP

Pracodawca ma prawo do kontroli każdego zatrudnionego w zakresie trzeźwości, przy czym musi sporządzić zasady takiej procedury. PIP może zweryfikować poprawność działań zatrudniającego – w jaki sposób odbywa się kontrola trzeźwości pracowników przez PIP?

20 września 2024

Prawo pracy

Praca zdalna a wypowiedzenie umowy – czy można zwolnić na odległość?

Praca zdalna jest uregulowana w Kodeksie pracy. Co dzieje się w sytuacji, kiedy pracownik pracuje zdalnie, a pracodawca chce go zwolnić? Czy pracownik powinien przyjąć wypowiedzenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak wygląda to w praktyce!

20 września 2024

Prawo pracy

Sposób ustalania przeciętnego zatrudnienia na cele ZFŚS - podstawy prawne

Pracodawcy tworzący ZFŚS zobowiązani są do dokonania odpisów , zarówno podstawowego, jak i szczególnych. Czy przepisy określają sposób, w jaki należy to zrobić? W artykule omawiamy sposób ustalania przeciętnego zatrudnienia na cele ZFŚS! Sprawdź to!

20 września 2024

Prawo pracy

Porzucenie pracy a należny urlop

Prawo do urlopu wypoczynkowego ma charakter bezwzględny. Czy zachowuje je nawet pracownik, który dopuścił się tak ciężkiego naruszenia swoich obowiązków, jak porzucenie pracy? Sprawdź od powiedź na to pytanie, przeczytaj artykuł!

20 września 2024

Prawo pracy

Wynagrodzenie chorobowe a dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą

Wynagrodzenie chorobowe a dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą - co w sytuacji, kiedy pracownik posiada dwie równoległe umowy o pracę z tym samym pracodawcą? Jak ustalić wynagrodzenie chorobowe? Przeczytaj i poznaj odpowiedź!

19 września 2024

Prawo pracy

Czy pracodawca ma obowiązek zaakceptować wniosek o wykonywanie pracy zdalnej obojga rodziców?

Czy pracodawca zobowiązany jest uwzględnić wnioski obojga rodziców o wykonywanie pracy zdalnej, jeśli spełniają oni przesłanki do jej obligatoryjnego udzielenia. Czy wniosek o wykonywanie pracy zdalnej powinien być zawsze zaakceptowany? Sprawdź!

19 września 2024

Prawo pracy

Czas pracy pracownika - podstawowe zagadnienia

Pojęcie określające długość pracy jak i jego organizację to czas pracy. Czy wymiar czasu pracy zależy od rodzaju zawartej umowy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych pracowników!

18 września 2024

Prawo pracy

Siła wyższa w umowie - orzecznictwo i praktyka

Często w umowach znajduje się zapis o sile wyższej. Co tak naprawdę w praktyce oznacza pojęcie "siła wyższa"? Co na ten temat mówi orzecznictwo i jak to wygląda w praktyce? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się co oznacza siła wyższa w umowie!

18 września 2024

Prawo pracy

Ryczałt za pracę zdalną a zaliczka na podatek

Ryczałt za pracę zdalną może zostać wypłacany na podstawie porozumienia między pracodawcą a pracownikiem czy na podstawie regulaminu pracy, Ile moze wynosić oraz czy stanowi przychód dla pracownika? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

17 września 2024

Prawo pracy

Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego - jak ją rozliczyć?

Otrzymanie zwolnienia lekarskiego podczas odbywania urlopów związanych z rodzicielstwem może budzić wątpliwości przedsiębiorcy. W jaki sposób powinna być rozliczana choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

17 września 2024

Prawo pracy

Nieprawidłowy okres wypowiedzenia na wypowiedzeniu umowy o pracę

Wypowiedzenie to jedna z form rozwiązania umowy o pracę. Bezpiecznie jest stworzyć je na piśmie. Powinno zawierać m.in. termin zakończenia umowy. Co się dzieje w przypadku, gdy na wypowiedzeniu zostanie wskazany nieprawidłowy okres wypowiedzenia?

16 września 2024

Prawo pracy

Śmierć zleceniobiorcy a obowiązki zleceniodawcy

Śmierć zleceniobiorcy, choć bywa zdarzeniem rzadkim, to jest prawdopodobna. Konieczne jest wówczas podjęcie odpowiednich działań. Jak będzie kształtowała się kwestia ZUS-u i podatków? Dowiedz się więcej na temat obowiązków pracodawcy w tym zakresie!

16 września 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów